Stokrotka Magazyn

Pierwsze wakacje dziecka poza domem

Pierwsze wakacje dziecka poza domem

Twój maluch po raz pierwszy sam wyjeżdża na wakacje do dziadków, na pierwsze kolonie lub obóz – to nie tylko ogromna radość, ale i wielkie wyzwanie – zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko do tej przygody.

Sprytne spakowanie

Nawet najlepiej zapowiadające się wakacje mogą okazać się porażką, jeśli dziecko odkryje, że w plecaku, zamiast odpowiednich ubrań, wygodnych butów, przyborów plażowych czy tych potrzebnych w górach, ma zupełnie nieprzydatne bibeloty. Właściwie wybrane rzeczy, spakowane w torbę podróżną, sprawią, że dziecko będzie czuło się komfortowo i gotowe na każdą sytuację. Biura podróży organizujące turnusy dla najmłodszych sporządzają często listy rzeczy, które ci powinni z sobą zabrać – skorzystaj z takiej listy i upewnij się, że spakowałaś synowi czy córce odzież przeciwdeszczową, szczoteczkę do zębów lub ręcznik. Jednocześnie zachowaj umiar -ogromny plecak, który waży więcej niż jego właściciel – może stać się zmorą wakacji!

Kilka cennych rad

Kiedy masz już za sobą pakowanie pociechy – czas na poważną rozmowę. Skoro malec nie był wcześniej sam na wakacjach, może nie wiedzieć, jak zachować się w niektórych sytuacjach. Powiedz mu, że zawsze, kiedy będzie miał jakiś kłopot, zgubi cenny przedmiot bądź też będzie męczyła go tęsknota za domem, powinien zwrócić się do osoby dorosłej. Opiekunki na koloniach, ciocia lub babcia na pewno znajdą rozwiązanie na jego zmartwienie.

Dziecko musi wiedzieć, że gdziekolwiek się znajdzie, zawsze towarzyszyć będzie mu ktoś odpowiedzialny, mądry i pomocny.

Nie zaszkodzi również podpowiedzieć, co robić, gdy się zgubi. Przypomnij także o byciu uprzejmym – mówieniu „dzień dobry” i „do widzenia”, byciu miłym w stosunku do koleżanek czy kuzynostwa, zasadach wspólnej zabawy i kilku podstawowych regułach savoir-vivre’u.

Poczucie bezpieczeństwa

Pierwsze wakacje poza domem to ogromne przeżycie dla dziecka. Nowe otoczenie, rozłąka z rodzicami, zerwanie z dotychczasowym rytmem dnia – to wszystko wpływa na fakt, iż malec może czuć się nieswojo, szczególnie na początku pobytu. Postaraj się psychicznie przygotować dziecko na owe zmiany: opowiadaj mu o różnorodnych przygodach, jakie mogą na niego czekać, o innych posiłkach, jakich może spróbować, o nowych ludziach, których pozna. Wypowiadaj się tak, jakby wszystkie czekające na niego nowości były wielką przygodą, po której przeżyciu malec będzie mógł spokojnie wrócić do rodzinnego gniazda. Niech maluch wie, co go czeka – przygotowanie na wakacyjne zmiany stworzy w nim poczucie bezpieczeństwa, odczuwane także podczas wyjazdu.

Kontakt

Wyposaż malca w telefon komórkowy i ładowarkę! Możliwość swobodnego kontaktu z rodzicami za każdym razem, kiedy dziecko odczuwa taką potrzebę to jedna z podstawowych zasad udanego pobytu poza domem. Jeśli Ty też poczujesz taką potrzebę, od czasu do czasu skontaktuj się z opiekunką wyjazdu, by dopytać, czy z Twoim dzieckiem na pewno wszystko jest w porządku.

Komentarze

Teresa 1.07.2015 12:50

Często rodzice przeżywają większą traumę niż dzieci, którzy cieszą się na pierwsze w życiu wakacje bez nas :)

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.