Stokrotka Magazyn

Pierwsza wywiadówka – czego się spodziewać?

Pierwsza wywiadówka – czego się spodziewać?

Twoja pociecha rozpoczyna szkołę, a Ty dostajesz powiadomienie o pierwszej wywiadówce. Zastanawiasz się, o co zapytać, czego się dowiedzieć i na co się przygotować? Przedstawiamy zarys struktury pierwszego spotkania z nauczycielem.

Przygotuj listę pytań i wątpliwości

Jeśli podejrzewasz, że Twój potomek ma problemy – nie lubi chodzić na zajęcia, ma kiepskie stopnie lub kłopot z kolegą – przygotuj się do rozmowy na ten temat. Zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć, zrób listę pytań, przemyśl dokładnie, co sam zamierzasz zrobić w danej sytuacji i czego oczekujesz od szkoły. Przedstaw wychowawcy swoje pomysły na rozwiązanie problemów, przedyskutuj je z nauczycielem bądź innymi osobami, zaangażowanymi w sprawę. Nawet jeśli Twój syn czy córka nie boryka się z żadnymi trudnościami, masz prawo dopytać wychowawcę, jak sprawuje się na lekcjach, czy przejawia aktywność, jakie są jej bądź jego relacje z kolegami z klasy.

Przed zebraniem zastanów się, czy masz czas i chęć na uczestnictwo w życiu szkoły. Może idealnie sprawdzisz się w komitecie rodzicielskim?

Role rodziców

Wychowawczyni Twojego dziecka poinformuje zapewne grono rodzicielskie o zbliżającej się dyskotece lub wycieczce szkolnej. Często na tego typu wyjazdach czy imprezach wymagana jest obecność choć jednego rodzica. Zastanów się, czy nie chciałbyś uczestniczyć w wycieczce – może masz akurat trochę czasu wolnego oraz siłę i chęć, by popilnować grupy dzieciaków podczas wyprawy. Inną rolą, którą będzie trzeba wyłonić spośród grona rodziców, jest funkcja komitetu rodzicielskiego, zarówno klasowego, jak i szkolnego. Być może byłbyś zainteresowany wzięciem udziału w pracach komitetu?

Odpowiednie nastawienie

Idąc na wywiadówkę musisz spodziewać się, że będziesz traktowany jak partner nauczyciela, a nie kolejny jego uczeń. Nie oczekuj więc od wychowawcy, że przedstawi Ci gotową listę rozwiązań na nurtujące Cię problemy. Czasy, kiedy to belfrzy mówili matkom i ojcom, co mają robić, już dawno minęły. Dziś stawia się na wspólne wypracowywanie rozwiązań, dyskusję, rozmowę i partnerstwo. Pamiętaj, że podobnie jak Tobie, nauczycielowi zależy na dobru Twojego dziecka. Waszym wspólnym celem jest takie ukształtowanie postawy malca, by zachowywał się zgodnie z obowiązującymi normami, a jednocześnie wykazywał się samodzielnością i kreatywnością.

Rozmowa w cztery oczy

Gdy Twoje dziecko ma w szkole poważne problemy, nie unikniesz rozmowy na ich temat. Możesz, a nawet musisz wymagać, by odbyła się ona w cztery oczy, a nie na forum ogólnym. Wszelkie kwestie dotyczące konkretnych dzieciaków powinny być rozpatrywane wyłącznie z rodzicami danego ucznia, nie zaś przy wszystkich obecnych na zebraniu. Jeśli więc nauczyciel zacznie podejmować temat Twojego pierwszaka w towarzystwie pozostałych rodziców – grzecznie przerwij i poproś o rozmowę na osobności.

Finanse

Na pierwszej wywiadówce poruszane zostaną zapewne kwestie finansowe. Opłata komitetu rodzicielskiego, opłaty za posiłki spożywane w szkole, składki na wspólne cele, wyjścia do kina czy teatru – jeśli nie masz w zwyczaju noszenia przy sobie gotówki, włóż do portfela trochę pieniędzy. Z pewnością wykorzystasz je na bieżące szkolne wydatki.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.