Stokrotka Magazyn

Pieniądze w związku

Pieniądze w związku

Finanse to dla wielu osób temat tabu. Niechętnie mówimy o zarobkach i stanie konta oszczędnościowego. Jak więc do takich tematów podchodzić w związku? Czy istnieje jeden uniwersalny sposób, żeby uniknąć kłótni o wydatki?

Pieniądze są ważne – niezależnie od tego, czy ma się ich dużo czy mało, od gospodarowania nimi zależy nasz komfort i bezpieczeństwo. Planowanie wydatków jest łatwiejsze, gdy jesteśmy sami. Gdy angażujemy się w relację z drugą osobą, koniecznie należy przemyśleć kwestię finansów i zastanowić się, jaki model będzie nam najbardziej odpowiadał – konto wspólne, osobne, a może kompromis między jednym a drugim?

5 praktycznych rad

1. Warto rozmawiać
Nieważne, czy dopiero rozpoczynamy wspólne życie, czy jesteśmy już w długoletnim związku – gdy tylko czujemy dyskomfort na myśl o pieniądzach, od razu warto omówić ten temat z partnerem. Nie starajmy się na siłę przeforsować swojego zdania – wysłuchajmy spokojnie oczekiwań drugiej strony i zastanówmy się wspólnie, jak osiągnąć kompromis.

2. Nie ma uniwersalnego rozwiązania
Każda para jest inna. Jedna będzie szczęśliwa, posiadając wspólne finanse niezależnie od wysokości dochodów obu partnerów, inna pozostanie przy osobnych kontach. Wszystkie te rozwiązania są dobre! Najważniejsze, by wypracować takie, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

3. Nie ma strony „lepszej” i „gorszej”
Rzadko zdarza się, aby oboje partnerzy zarabiali tyle samo – przeważnie jedna strona jest tą, która ma niższą pensję. Nie znaczy to automatycznie, że jej zdanie mniej się liczy. Partnerstwo w związku powinno obowiązywać niezależnie od grubości portfela.

4. Pozwólcie sobie nawzajem na przyjemności
Ona lubi ubrania z najnowszej kolekcji, on wydaje oszczędności na gry komputerowe albo ukochany samochód. Aby uniknąć konfliktu i wytykania sobie kolejnych wydatków, najlepiej ustalić wcześniej kwotę przeznaczaną miesięcznie na przynoszące radość zakupy.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.