Stokrotka Magazyn

Odnawiamy samodzielnie stare meble

Odnawiamy samodzielnie stare meble

Posiadasz w domu stary fotel, który lata świetności ma już dawno za sobą, jednak szkoda Ci go wyrzucić? Zachowaj mebel i samodzielnie go odrestauruj. Kierując się kilkoma cennymi wskazówkami, stworzysz rzecz nie tylko piękną, ale i niepowtarzalną.

Co musisz przygotować?

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj papier ścierny, szlifierkę, pędzle i odpowiednie farby. Te ostatnie należy wybrać zależnie od stanu mebli oraz materiałów, z jakich są wykonane. Zawsze pamiętaj jednak o farbie podkładowej – konserwuje powierzchnię szafki lub fotela, pozwala równo i szybko nałożyć farbę wierzchnią i zapewnia mniejszą chłonność farby właściwej. Wybierając farbę w sklepie, dokładnie opisz sprzedawcy Twój mebel – dobry specjalista z pewnością pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni produkt.

Przystąp do pracy

Renowacja mebli zaczyna się od usunięcia wierzchniego pokrycia odnawianego przedmiotu. Zrobisz to wcześniej wspomnianą szlifierką albo papierem ściernym. Przy tej drugiej opcji będziesz potrzebować nieco więcej czasu. Pamiętaj, aby zabezpieczyć oczy przed uszkodzeniami – załóż okulary ochronne lub specjalną maseczkę. Prawdopodobnie konieczne będzie rozmontowanie wszystkich części mebla – wyjmij szuflady z szafy, oddziel siedzisko od fotela.

Renowacja mebli wymaga cierpliwości i skupienia. Satysfakcja jest jednak ogromna!

Kiedy oczyścisz już swój skarb, pokryj go dokładnie farbą podkładową – w tym celu postępuj zgodnie ze wskazówkami widocznymi na opakowaniu. Następnie – również kierując się instrukcją producenta – nałóż farbę nawierzchniową. Jeśli zdecydowałaś się pracować nad fotelem z obiciem, powinnaś zadbać także i o nie – obić je samodzielnie nowym materiałem albo zlecić tę pracę tapicerowi. Gdy wszystkie elementy będą już gotowe, wówczas zamontuj je powtórnie. Nie idź na skróty! Jeśli już na początku niedokładnie wyczyścisz powierzchnię sprzętu, nie powinnaś liczyć na zachwycające efekty. Renowacja mebli wymaga sporo cierpliwości, energii i materiałów.

Dlaczego warto?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto pracować nad starymi meblami – nie wahaj się! Być może padnie pytanie, czy jest sens tracić czas i środki na wykonanie czegoś, co w prosty i szybki sposób można nabyć w sklepie. Czy jednak fakt, że Twój mebel będzie jedyny i niepowtarzalny, nie jest wystarczającym powodem, aby podjąć starania? Możesz zrealizować swoje oryginalne pomysły, łączyć różnorodne faktury, kolory i wzory – wszystko zależy tylko od Twojej wyobraźni. Poszukaj inspiracji w internecie i wśród znajomych. Z drugiej jednak strony – jeśli jakieś części szafy czy ławy wymagają specjalistycznej obróbki – zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Czasami warto bowiem zlecić część pracy ekspertom, niż porywać się z motyką na słońce.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.