Stokrotka Magazyn

Jak odkryć w dziecku talent – i go nie zmarnować?

Jak odkryć w dziecku talent – i go nie zmarnować?

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko posiada ponadprzeciętne umiejętności muzyczne bądź plastyczne? Czy same szóstki z matematyki mogą świadczyć o wybitnym talencie? Jak wspierać i rozwijać dziecięcą pasję, żeby nie stała się dla Twojej pociechy przykrym obowiązkiem?

Jak rozpoznać talent?

Każdy rodzic uważa, że to właśnie jego dziecko jest najmądrzejsze, najzdolniejsze i najgrzeczniejsze spośród rówieśników. Jeśli jednak dokładnie przyjrzymy się naszemu maluchowi i realnie ocenimy jego zachowanie na tle grupy rówieśniczej, będziemy w stanie wyciągnąć obiektywne wnioski na temat jego rozwoju. Wybitnie zdolne dziecko skupia swoją uwagę na wykonywanej czynności dłużej niż inne dzieci, potrafi wykonywać wiele czynności samodzielnie, manifestuje swoją niezależność i odrębność. Geniusze są często indywidualistami i – co bardzo znamienne – wolą przebywać wśród starszych dzieci, niż w gronie rówieśników. Zdolne dziecko jest dociekliwe, cechuje je bystrość umysłu i duża wiedza.

Sam talent to nie wszystko – dziecko potrzebuje Twoich wskazówek i wsparcia.

Jak pokierować zdolnym dzieckiem?

Nawet największy talent wymaga wsparcia, jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko jest uzdolnione tanecznie, świetnie gra w szachy lub z zadziwiającą szybkością pochłania wiedzę biologiczną, przyjdź mu z pomocą. Zapisz na ciekawe ćwiczenia, dodatkowe lekcje i kursy, obserwując jednocześnie, czy taki sposób spędzania czasu odpowiada dziecku, czy lubi nowe zajęcia i dobrze się podczas nich bawi. Być może malec jest świetnym biegaczem, ale dodatkowe treningi sportowe będą dla niego udręką. Musisz unikać nawet podświadomego zmuszania dziecka do robienia czegoś, na co nie ma ochoty.

Zgubne ambicje rodziców

Nie próbuj wymuszać na dziecku realizowania swoich niespełnionych ambicji. To, że Ty nie znasz dobrze żadnego języka obcego, nie znaczy, że musisz zapisywać dziecko na korepetycje z niemieckiego, angielskiego i francuskiego. Nawet jeśli wykazuje wyjątkowe zdolności językowe, zachęcając je do nauki coraz to nowych języków wbrew jego woli, osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.

Geniusze też popełniają błędy

Oprócz hamowania własnych ambicji, musisz także pozwolić swojemu dziecku na bycie nieidealnym. Każdy popełnia błędy, nawet najlepsi, a porażka może okazać się wartościową lekcją. Wytłumacz to malcowi. Pozwól mu się mylić i nie kieruj całej jego aktywności w jedną stronę. Im dziecko widzi więcej możliwości i dróg, tym łatwiej podejmie właściwą decyzję dotyczącą tego, co chce robić w życiu i czym zainteresuje się najbardziej. Nawet mały geniusz powinien w swojej drodze do osiągania wielkich sukcesów kroczyć niewielkimi krokami. To w końcu nadal jeszcze dziecko.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.