Stokrotka Magazyn

Najpiękniejsze baśnie, wiersze i opowieści dla dzieci

Najpiękniejsze baśnie, wiersze i opowieści dla dzieci

Są takie baśnie i wiersze, które każde dziecko powinno znać. To literatura, która rozwija wyobraźnię, przekazuje ważne wartości i uczy. Poza tym czytanie i Tobie, i dziecku przynieść może mnóstwo radości.

Baśnie Andersena

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa takich postaci jak Calineczka, księżniczka, która leżała na ziarnku grochu, brzydkie kaczątko czy dziewczynka z zapałkami? Wielu dzisiejszych dorosłych dorastało wraz z bohaterami baśni Andersena. Co tak bardzo w nich zachwyca? Świetne operowanie słowem, obrazowe przedstawianie sytuacji oraz ogromne dawki romantyzmu, emocji i uczuć, jakimi epatuje pisarstwo znanego Duńczyka. Baśnie Andersena uczą wrażliwości i pozwalają przenieść się w świat magicznych zdarzeń, inspirujących do przemyśleń i refleksji.

Mądre, wzruszające, ale i pełne humoru – takie są najpiękniejsze baśnie i opowiadania. Z bohaterami wierszy Brzechwy czy Tuwima dorastał niejeden dzisiejszy dorosły.

Wiersze Tuwima

Nasz rodowity pisarz – Julian Tuwim – oferuje najmłodszym całe mnóstwo zabawnych, rymowanych i pouczających wierszy. „Lokomotywa”, „Bambo”, „Rzepka”, „Słoń Trąbalski” to kanon polskiego pisarstwa wierszowanego dla dzieciaków. Rytmiczne, błyskotliwe, pełne humoru i fantazji wiersze zachwycają czytelników od lat.

Wiersze Brzechwy

W poezji Brzechwy zawsze znajdziemy morał. Mądrość ukryta pod płaszczem błyskotliwości i dowcipu sprawia, że wiersze tego wielkiego autora są inspiracją dla kolejnych pokoleń. Pokazują cechy charakteru, które każdy powinien w sobie pielęgnować i wartości, o które zawsze warto walczyć. Świat zwierząt, przedmiotów i roślin ukazany w niezwykle ciekawy sposób to odzwierciedlenie ludzkich przywar i niedoskonałości. Nie tylko dzieci, ale i dorośli czytając Brzechwę sporo mogą się nauczyć.

„Opowieści z Narnii”

„Opowieści z Narnii” autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa napisane w połowie ubiegłego wieku to cykl powieści, po które zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli sięgają niezwykle często. Tradycyjne wartości mitologiczne oraz chrześcijańskie obecne w twórczości Lewisa podane w fantastycznej, magicznej formie tworzą pisarstwo wprost zapierające dech w piersiach podczas czytania. Nic więc dziwnego, że przez ostatnie lata powieści brytyjskiego autora bardzo często ukazywały się w wersjach filmowych, na małym i dużym ekranie.

„Opowieść wigilijna”

Karol Dickens posługując się bardzo prostymi i obrazowymi środkami przekazu stworzył opowieść uwielbianą na całym świecie. Mądra, momentami zabawna, pouczająca i wzruszająca literatura nabiera szczególnego znaczenia w okresie świąt Bożego Narodzenia, bo to właśnie w tym specyficznym momencie osadzona jest akcja opowieści. Wspólne czytanie „Opowieści wigilijnej” przy świetle świątecznego drzewka będzie dla każdego dziecka niesamowitym przeżyciem!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.