Stokrotka Magazyn

Mamo, ja chcę mieć zwierzątko!

Mamo, ja chcę mieć zwierzątko!

Kiedy Twoja pociecha prosi Cię o zwierzaka – nie odmawiaj. Dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt mają lepiej wykształcone umiejętności społeczne, są bardziej komunikatywne, obowiązkowe i – po prostu szczęśliwsze.

Gdy masz małe mieszkanie

Jeśli decydujesz się na zwierzę dla dziecka, przy jego wyborze musisz wziąć pod uwagę swoje warunki mieszkaniowe. Jeśli mieszkasz w klasycznym M2, zapomnij o dużym psie! Gdy nie masz dostępu do ogrodu, w którym pies czy kot mógłby pobiegać, rozważ zakup żyjątek czujących się świetnie w domowym zaciszu i niewymagających częstego wyprowadzania.

Co zatem proponujemy? Na przykład rybki – nie można ich co prawda przytulić, jednak wielbiciele akwarystyki podkreślają zalety wizualne akwarium pełnego pięknych rybek, czy niesamowite emocje towarzyszące pojawianiu się nowych rybek.

Dla wielu osób obserwowanie ryb jest uspokajające i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

A jeśli nie rybki, to co? Króliczki miniaturki, chomiki, świnki morskie, ogólnie – gryzonie – zarówno rodzicie, jak i dzieci, będą zadowoleni z obecności tego typu zwierzaków.

Gdy masz duży dom

Duży dom z ogrodem to świetne warunki do życia dla psów i kotów. Pies – najlepszy przyjaciel człowieka – idealnie czuje się w przyjaznych murach domowych, jak i na świeżym powietrzu – gdzie swobodnie może biegać, wygrzewać się na słońcu, czy brodzić w kałużach. Oczywiście – sam fakt posiadania ogrodu nie zwalnia nas z obowiązku odbywania codziennych spacerów z czworonogiem – każdy pies potrzebuje przechadzek ze swoim właścicielem. Takie rodzinne spacery z psem to cudowna okazja to miłego spędzenia czasu rodziców z dziećmi, rozmów i po prostu – bycia razem.

Obowiązki posiadaczy zwierząt

Jak widać, korzyści z posiadania zwierzaków – jest sporo, jednak równie dużo jest także obowiązków. Dbanie o pupila, regularne kąpanie, karmienie, leczenie, walki z pchłami, szczepienia – to wszystko czeka Twoje dziecko oraz Ciebie. Część zadań, jak karmienie czy zabawy – z wielką przyjemnością wykona maluch, jednak trudno oczekiwać od dziecka, by dbał o kalendarz szczepień czworonoga… Pamiętaj, że żyjątko to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki dla całej rodziny.

Jakie zwierzę dla jakiego dziecka

Wybierając zwierzęta dla dzieci, najpierw należy zastanowić się, jaki mają temperament. Twój maluch jest bardzo energiczny, spontaniczny, nie potrafi jeszcze kontrolować emocji i wszędzie go pełno? Zastanów się, czy będzie potrafił współżyć z psem – czworonogi nie zawsze będą okazywały zadowolenie, kiedy mały człowieczek będzie się na nich wieszał, nieustannie przytulał czy całował.

Niektóre zwierzaki – na przykład koty – wymagają wyczucia. Jeśli Twoje dziecko go nie ma, zrezygnuj z zakupu psa czy kota – zagrożenia takie, jak drapnięcie, ugryzienie czy przyduszenie dziecka są zbyt duże w przypadku maluchów, które nie panują nad swoimi spontanicznymi zachowaniami. Wybierz lepiej gryzonie – fretkę, koszatniczkę, szynszylę, myszoskoczka czy chomika – te z pewnością nie zrobią krzywdy Twojemu malcowi. Jeśli masz natomiast starsze, bardziej opanowane dziecko – nic nie stoi na przeszkodzie, byś sprawiła mu psa. Bez względu na rasę czworonoga – malec na pewno będzie oczarowany!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.