Stokrotka Magazyn

Lot z maluchem

Lot z maluchem

Podróżowanie samolotem stanowi atrakcyjną alternatywę dla samochodu czy autobusu. Przede wszystkim skraca czas dotarcia do punktu docelowego, co ma niebagatelne znaczenie dla rodziców. Co warto wiedzieć, jeśli planujemy lot z maluchem?

Przyzwyczajeni do sytuacji, że w większości hoteli za dziecko do lat 2 lub 3 nie jest pobierana opłata za pobyt, w przypadku samolotów możemy być zaskoczeni. Okazuje się, że nawet jeśli dziecko będziemy trzymać podczas lotu na kolanach, to i tak musimy wykupić dla niego bilet, który często kosztuje tyle samo co nasz, a zdarza się, że nawet więcej.

Niemowlę w samolocie – ważne informacje

Linie lotnicze mianem niemowlęcia określają zwykle dziecko od 0 do 2 lat. W regulaminie możemy przeczytać, że dziecko w tym wieku nie może zająć osobnego miejsca i musi odbyć podróż na kolanach jednego z rodziców. Dostępne są specjalne pasy umożliwiające przypięcie dziecka, które siedzi na kolanach opiekuna.

Jeśli planujemy lot z maluchem, warto wcześniej wyrobić dla niego dokument, który potwierdzi jego wiek. Możemy bowiem zostać poproszeni o udokumentowanie wieku dziecka podczas kontroli. Większość przewoźników odradza podróżowanie z niemowlęciem w pierwszym tygodniu jego życia z uwagi na duże wahania ciśnienia.

Na jedno niemowlę powinien przypadać jeden opiekun. W przypadku niektórych linii, jedna osoba może mieć pod opieką dwójkę malców. Dla dzieci do 12 lat istnieje możliwość wykupienia asysty. Polega ona na towarzystwie stewardessy, która opiekuje się dzieckiem w czasie odprawy, podróży samolotem, aż do momentu przekazania dziecka osobie upoważnionej w porcie docelowym.

Bagaż – co możemy wziąć na pokład?

Dziecku do 2 lat często przysługuje bezpłatny bagaż podręczny. Małe dzieci mogą być podatne na zatykanie się uszu pod wpływem zmian ciśnienia, dlatego warto podawać im napoje, które zniwelują to nieprzyjemne uczucie. Kontrowersyjna natomiast jest kwestia przewożenia napojów i soków dla dziecka, które przekraczają 100 ml. W niektórych liniach są postrzegane jako żywność dla dzieci i nie podlegają ograniczeniom, jednak zdarza się również, że są wyrzucane podczas kontroli bezpieczeństwa – tak jak pozostałe płyny, które przekraczają 100 ml pojemności. Wówczas możemy zaopatrzyć się w napoje w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu. Dziecko do 2 lat może przewieźć samolotem jeden wózek, a także dodatkowe elementy, takie jak nosidełko lub krzesełko samochodowe. Jest za to pobierana dodatkowa opłata. Rodzicom wraz z pociechą często przysługuje wejście na pokład bez kolejki. Dodatkowo, mają możliwość skorzystania z przewijaka. W przypadku niektórych przewoźników istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego posiłku dla dziecka, a także zainstalowania kołyski, ale tylko w przypadku dłuższych lotów. Zadbajmy, aby w bagażu podręcznym nie zabrakło pieluszek, wilgotnych chusteczek, smoczka, ubranka na zmianę, kocyka, jedzenia dla dziecka oraz zabawek, które umilą maluchowi podróż.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.