Stokrotka Magazyn

Kwiatowy raj na Twoim balkonie

Kwiatowy raj na Twoim balkonie

Balkon może być piękny przez cały rok. Zimą ozdabiać go mogą krzewy iglaste. Wczesną wiosną, latem i późną jesienią możemy cieszyć oko wieloma gatunkami kwiatów doniczkowych.

Kwiaty cebulowe mają zbliżone wymagania, możemy sadzić je oddzielnie albo łączyć, tworząc dowolne kolorowe aranżacje w skrzynkach i doniczkach. Podpowiadamy, jak wybrać kwiaty na balkon i jak je uprawiać, by cieszyły nas jak najdłużej.

Krokusy

Krokusy mają kwiaty białe, fioletowe, liliowe lub żółte. Najlepiej wyglądają posadzone w grupie tworząc zwartą, piękna kępę. Wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Lubią miejsca słoneczne, łatwo nagrzewające się, ale znoszą dobrze półcień.

Hiacynty

Piękne, intensywnie pachnące, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim, zebrane we wzniesione kwiatostany. Dobrze rosną na podłożu żyznym, piaszczystym, przepuszczalnym o odczynie obojętnym. Dobrze jest ustawić je w miejscu słonecznym lub półcienistym i zacisznym. Wymagają umiarkowanego podlewania.

Żonkile

Mają duże, jaskrawe, bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze żółtym. Lubią piaszczysto-gliniastą ziemię, dostatecznie wilgotną w okresie wzrostu. Latem nie przeszkadza im susza, bo wówczas cebule są w okresie spoczynku, ale od końca sierpnia znów potrzebują wilgoci, ponieważ w tym czasie ponownie się ukorzeniają. Często spotykane w ogrodach, jednak doskonale sprawdzą się również jako kwiaty na balkon.

Potrzebujemy jedynie odrobiny wyobraźni, aby przy pomocy kwiatów doniczkowych stworzyć prawdziwy rajski ogród na naszych balkonach.

Tulipany

Bardzo dekoracyjne kwiaty o różnych kształtach. Gama kolorów od śnieżno białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych i fioletowych. Najodpowiedniejsza będzie dla nich ziemia żyzna, przepuszczalna, próchnicza i miękka nie ubita o odczynie obojętnym. Dobrą ziemię można przygotować samemu mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem i nawozem typu kompost. Należy unikać zbyt mocnego podlewania. Tulipany przepadają za słońcem.

Szafirki

Szafirki majką kwiaty fioletowe, niebieskie lub białe, które tworzą gęste kępy. Najlepiej prezentują się posadzone w grupie lub połączone z innymi kwiatami balkonowymi. Nie mają wymagań co do nasłonecznienia, ani gleby. Rosną w każdym podłożu, ale preferują glebę przepuszczalną, próchniczą, średnio wilgotną o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Bratki

To jedne z najpopularniejszych kwiatów na balkon. Istnieje wiele odmian o różnych kolorach i wielkościach kwiatów. Wymagają ziemi żyznej, przepuszczalnej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Konieczne będą doniczki lub skrzynki z dobrym drenażem i otworami zapewniającymi odpływ nadmiaru wody. Podlewamy regularnie tak, aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Źle znoszą krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Podlewamy rano lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia. Starajmy się nie polewać liści i kwiatów, gdyż bratki są wrażliwe na choroby. W lekkim półcieniu będą kwitły dłużej. Nie mogą jednak rosnąć w cieniu (na balkonie północnym) gdyż ich pędy nadmiernie się wyciągną.

Prymule, pierwiosnki, stokrotki

Ich kwiaty mogą być białe, kremowe, żółte, różowe, łososiowe, amarantowe, fioletowe, brązowawe, często z dużym, żółtym oczkiem w środku. Wymagają gleby próchnicznej i wilgotnej. Najlepiej czują się w cieniu i przy rozproszonym świetle. W miejscach chłodnych dłużej kwitną. Należy podlewać je tak, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre, zazwyczaj dwa razy w tygodniu, nalewając wodę na podstawkę. Warto nawozić co dwa tygodnie nawozem do kwiatów doniczkowych.

Kwiaty, które przekwitły należy usuwać, ponieważ szybko rozwijają się na nich choroby grzybowe.

Niezapominajki

Niebieskie kwiaty z żółtym „oczkiem”, Nie mają dużych wymagań – lubią zarówno słońce, jak i półcień, ale preferują raczej wilgotną glebę. Pięknie prezentują się jako uzupełnienie innych kwiatów balkonowych lub samotnie w postaci gęstej kępy.

Pelargonie

Bardzo popularne kwiaty na balkon o zwisających pędach lub angielskie o dużych kwiatach i pochodzące od nich drobnokwiatowe odmiany. Występują w odcieniach różu i czerwieni. Wytrzymałe i dobrze znoszące krótkotrwałe niedobory wody. Angielskie wymagają starannej opieki i regularnego dokarmiania pożywkami z fosforem i potasem. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych i w żyznym podłożu.

Aksamitki

Kwiaty zebrane w koszyczki o charakterystycznym intensywnym zapachu w odcieniach żółci i pomarańczy. Najlepsza dla nich będzie ziemia przepuszczalna, żyzna. Lubią półcień i słońce. Są odporne na upały i susze. Należy podlewać je umiarkowanie. Aksamitki to kwiaty na balkony południowe i zachodnie. Aby cieszyć się nimi dłużej należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Portulaka

Portulaka ma drobne kwiaty na krzaczkowatych, mięsistych łodygach, białe, czerwone, różowe lub żółte. Lubi glebę przepuszczalną, żyzną, lekko zasadową i słoneczne balkony. W upały należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie, w godzinach porannych. Zasilać rozcieńczonym roztworem nawozu dla roślin kwitnących. Dobrze wygląda w dekoracyjnych płaskich misach.

Begonia

Begonia to jeden w najczęściej wybieranych kwiatów doniczkowych. Ma kwiaty wielobarwne, stale kwitnące, bulwiaste lub zwisające. Wymaga gleby próchniczej, dość żyznej, przepuszczalnej o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Najlepiej rośnie na balkonach słonecznych i lekko nasłonecznionych. Jest wymagająca, nie lubi zimna, wiatru i wilgoci.

Smagliczka

Ma kwiaty drobne żółte lub białe z ozdobnymi liśćmi. Rośnie w kępach. Wymaga gleby średnio żyznej i średnio wilgotnej. Idealna na balkony słoneczne. Należy podlewać ją umiarkowanie.

Fuksja

Jej kwiaty to drobne dzwonki, albo rozdęte lampiony w kolorach od bieli poprzez różne odcienie różowego do czerwieni i amarantu. Kwiaty o pokroju wzniesionym lub lekko zwisającym. Lubi balkony słoneczne, osłonięte od wiatru.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.