Stokrotka Magazyn

Książka w wersji elektronicznej

Książka w wersji elektronicznej

Książka to zapach papieru, szelest kartek i możliwość ręcznego przekładani stron, jednak ebooki zyskują coraz większą popularność. Nie jest to jednak produkt mający wyeliminować tradycyjne książki, a jedynie nowoczesne udogodnienie.

Jeśli przed używaniem czytnika ebooków powstrzymuje Cię fakt, że spędzasz wiele godzin przed komputerem i nie chcesz dodatkowo obciążać wzroku, to masz problem z głowy. Urządzenia te diametralnie różnią się od tabletów czy laptopów.

Czytnik to nie komputer

Czytniki są wyposażone w specjalne ekrany, które nie emitują światła, jak inne urządzenia mobilne. Nie ma podświetlenia, które skierowane jest na twarz odbiorcy i może podrażniać oczy.

Technologia, która wykorzystana została w czytnikach ebooków, to elektroniczny druk, tzw. E-Ink.

Oznacza to, że komfort czytania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnej książki. Co więcej, skoro ekran nie dostosowuje się do warunków, w jakich czytamy, konieczne jest korzystanie z niego w jasnym pomieszczeniu lub przy świetle dziennym. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych, czy innego źródła światła nie utrudnia czytania, co jest normalne w przypadku ekranów LCD np. w telewizorach, komórkach czy tabletach.

Modele do czytania w nocy

Mimo iż w większości urządzeń ekran nie jest podświetlany, to istnieją na rynku modele stworzone do czytania przy kiepskim oświetleniu, np. w nocy. Mają one zamontowane źródła światła, które skierowane są na czcionkę, powodując ten sam efekt, jaki osiągniemy przy włączeniu lampki lub innego zewnętrznego oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że takie udoskonalone modele mogą pobierać więcej energii.

Zasilanie czytników

Jeśli chodzi o ładowanie czytników ebooków, nie jest z tym tak źle. Dla porównania przeciętny smartfon działa 2 dni bez ładowania i większość osób podobnie myśli o czytnikach. Urządzenia te są znacznie bardziej wydajne i, jak podają producenci, można ładować je raz w miesiącu. W rzeczywistości zależy to od częstotliwości czytania i tego, do czego ich używamy. Jeśli sprzęt wyposażony jest w antę WiFi i przeglądamy pozycje w sieci, rzeczywiście pobiera o wiele więcej energii, jednak nie są to takie ilości, jak w przypadku podświetlanych ekranów LCD. Bateria nie zużywa się, gdy mamy włączoną jedną stronę i ją czytamy, a dopiero wtedy, gdy ją zmieniamy lub wykorzystujemy inne opcje urządzenia. Stąd też ogromna oszczędność i możliwość ładowania raz na kilka tygodni.

Czytasz, kiedy chcesz

Ogromnym plusem czytników ebooków jest ich mobilność. W małym, płaskim i lekkim urządzeniu, które zmieści się do każdej torebki i do każdego nesesera możemy mieć całą bibliotekę i nie tylko. Na urządzeniu zapisać można także materiały niezbędne do nauki, dokumenty czy czasopisma. Łatwość transportowania czytnika sprawia, że w dowolnym miejscu możemy czytać dowolną, wybraną przez siebie lekturę, bez obaw o jej gabaryty czy objętość. Dostępność ebooków w księgarniach czy bibliotekach także nie stanowi już problemu.

Legalnie i często za darmo

Dostępność książek w wersji elektronicznej jest bardzo duża. Często są one tańsze, niż ich papierowe odpowiedniki. Powstało mnóstwo księgarni internetowych, które oferują ebooki w bardzo korzystnych cenach. Wystarczy wpisać wyszukiwarkę tytuł, by znaleźć kilka, jeśli nie kilkanaście miejsc, gdzie można je kupić. Najpopularniejsze to woblink, nexto, ebook, wirtualno czy empik. Bez problemu znajdziesz również legalne publikację do pobrania w formie elektronicznej. Księgarnie często oferują ebooki za darmo lub po symbolicznych kwotach.

Komentarze

Paula 1.07.2015 10:11

Trudno zastąpić książkę, ale w długiej podróży ebook bardzo się przydaje

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.