Stokrotka Magazyn

Jak zainteresować dziecko historią?

Jak zainteresować dziecko historią?

Nawet jeśli Twoja pociecha nie jest orłem z historii, powinna znać najważniejsze wydarzenia z przeszłości naszego kraju, Europy oraz świata. Historia jako przedmiot szkolny nie zawsze wykładana jest z należytą starannością i dbałością o dotarcie do dzieci czy młodzieży. Jako rodzic masz jednak w tej kwestii ważny głos.

Zabaw się w nauczyciela

Wykaż się historyczną wiedzą, nie przesadzaj jednak z ilością informacji i szczegółów. Dzieciom wystarczy często ogólny obraz danego wydarzenia, by zrozumieć jego istotę. Mów prostym językiem, unikając trudnych sformułowań. Dostosuj sposób przekazywania wiedzy do wieku pociechy – inaczej przecież będziesz rozmawiać o chrzcie Polski z pięciolatkiem, inaczej z gimnazjalistą. Operuj konkretem. Zbuduj mini wykład wokół konkretnej postaci lub miejsca – wówczas najmłodszym łatwiej będzie zrozumieć i zapamiętać wycinek historii, o którym opowiadałeś. Nie pozwól, by nauka historii kojarzyła się Twojej latorośli wyłącznie z nudnym przedmiotem szkolnym. Zainteresowanie przeszłością własnych przodków oraz własnego kraju bardzo dobrze świadczy o każdym młodym człowieku, rozwija w nim poczucie wspólnoty, poczucie przynależności narodowej, a ponadto – pozytywnie wpływa na wyobraźnię i poszerza wiedzę.

W muzeum wcale nie musi być nudno! Wiele z tych instytucji oferuje zajęcia interaktywne, gry i zabawy, które bawiąc – uczą.

Zabieraj dziecko do muzeów, zamków, skansenów

Zamiast spędzić sobotnie popołudnie w galerii handlowej czy w kinie – wybierzcie się do muzeum, pobliskiego skansenu lub weźcie udział w grze miejskiej o tematyce historycznej. To doskonała nauka historii. Oferta instytucji kulturalnych skierowana do najmłodszych jest coraz bogatsza. Muzea dawno przestały być miejscami, w których niczego nie wolno dotykać i gdzie obowiązuje cisza. Interaktywne zabawy, animatorzy, miejsca, w których malec doświadcza sposobu życia ludności z danego okresu historycznego to już dziś norma. Wspólnie poznawajcie tego typu placówki – zarówno Twoja pociecha, jak i Ty będziecie się świetnie bawić!

Kupuj odpowiednie książki i filmy

Poszukaj inspiracji w Internecie. W sieci aż roi się od interaktywnych przekazów historycznych dla najmłodszych. Dowiedz się, o czym była mowa na ostatniej lekcji historii w szkole i postaraj się znaleźć dodatkowe, fascynujące materiały na ten temat. Na rynku dostępne są ponadto bajeczki i baśnie skierowane już do trzylatków – historia jest w nich przedstawiona w sposób dostępny, obrazowy, ciekawy, a język i obrazki dostosowane są do możliwości poznawczych najmłodszych.

Korzystaj z doświadczeń dziadków

Rozmowa z dziadkami dotycząca przeszłości to jedno z najcenniejszych doświadczeń, jakich ma okazję zaznać dziecko. Korzystaj z każdej takiej możliwości. Nawet jeśli malec nie wszystko zrozumie i nie wszystko jest dla niego jasne – samo wspólne spędzenie czasu oraz podjęcie tematu historii wydaje się bezcenne. Zawsze możesz dopowiedzieć to, co umknęło dziadkom bądź zarysować kontekst opowieści.

Nie przesadzaj

Jeśli zasypiesz malca datami i nazwiskami – z pewnością przestanie interesować się historią. Jak w każdej sytuacji – obowiązuje Cię zasada złotego środka. Wyczuj moment, w którym fascynacja dziecka zaczyna przeradzać się w znudzenie – i daj mu wtedy chwilę wytchnienia.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.