Stokrotka Magazyn

Jak udekorować choinkę?

Jak udekorować choinkę?

Tegoroczne świąteczne trendy przypadną do gustu tradycjonalistom, wielbicielom klasyki oraz poszukiwaczom bożonarodzeniowych nowości.

Zapewne w każdym domu znajduje się pokaźna kolekcja ozdób choinkowych, jednak kto z nas potrafi oprzeć się pokusie kupna chociażby kilku nowych dekoracji? W sklepach czekają piękne bombki, urzekające figurki, anielskie włosy oraz migocące lampki. Zanim jednak ulegniemy magii świątecznych zakupów, zapoznajmy się z obowiązującą w tym sezonie modą.

Wybór choinki

Na początek kilka słów o samej choince. W poprzednich latach modne były przede wszystkim choinki niekonwencjonalne – wykonane z papieru, sznurka czy drewna. Obecnie widoczny jest powrót do tradycji. W świecie aranżacji wnętrz ponownie króluje klasyczny świerk oraz jodła. W zależności od preferencji, możemy wybrać żywą lub sztuczną choinkę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Sztuczne drzewka bożonarodzeniowe przez długi czas pięknie się prezentują, jednak to właśnie zapach żywej choinki roztacza prawdziwie świąteczną atmosferę.

Przeciwstawne bieguny

Chociaż pomysłów na przystrojenie choinki jest całe mnóstwo, w tym roku szczególnie polecane są dwa diametralnie różniące się od siebie trendy.

Styl glamour: Choinka ozdobiona jest niezwykle bogato – błyszczy i zachwyca obfitością metalicznych i połyskujących ozdób.
Styl rustykalny: Ciepły i klimatyczny. W tym przypadku dominują matowe ozdoby, w stonowanych barwach.

Uroczyście i tradycyjnie

Choinka w stylu glamour prezentuje się niezwykle uroczyście i tradycyjnie. Dekorując bożonarodzeniowe drzewko, nie trzeba bać się nadmiaru i przesady, ponieważ największą zaletą i wyznacznikiem tego stylu jest przepych i bogactwo.

Ważną rolę w stylu glamour pełni także kolorystyka. Bogato zdobiona choinka koniecznie musi posiadać złote elementy – klasyczne bombki, łańcuchy, szarfy, gwiazdki oraz kokardy.

Złoto może występować samodzielnie lub w duecie. Eleganckie i dostojne monochromatyczne choinki pięknie będą prezentowały się we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, miejskim i loftowym. W przypadku stylu klasycznego można pozwolić sobie na odrobinę różnorodności. Złote ozdoby doskonale prezentują się w połączeniu z kolorem czerwonym oraz granatowym. Nieco bardziej subtelnym, a przy tym wyrafinowanym rozwiązaniem będzie przystrojenie choinki w kolory złota i bieli. Klasyczne złote bombki w towarzystwie śnieżnobiałych aniołów, płatków śniegu oraz dekoracyjnych piór prezentują się magicznie.

Dopełnieniem każdej świątecznej aranżacji są lampki choinkowe, które przyciągają wzrok domowników w kierunku drzewka oraz podkreślają jego urok.

Rozkosznie i ekologicznie

Bogato zdobione choinki mają swój urok, jednak jeśli chcemy stworzyć w domu przyjemną i rodzinną atmosferę, zdecydowanie powinniśmy wybrać dekoracje w stylu rustykalnym. Świąteczne ozdoby można kupić w sklepie lub wykonać samodzielnie – w internecie znajdziemy mnóstwo porad i przewodników, pozwalających na wykonanie pięknych rustykalnych ozdób krok po kroku. Choinka w stylu rustykalnym to przede wszystkim ukłon w stronę natury, dlatego przy dekorowaniu bożonarodzeniowego drzewka należy korzystać wyłącznie z ekologicznych materiałów i neutralnej palety barw. W roli ozdób świetnie sprawdzą się własnoręcznie ulepione i upieczone pierniki, wycinanki z szarego i kolorowego papieru oraz wszelkiego typu dekoracje wykonane z sznurka, skrawków materiału, znalezionych w lesie szyszek oraz drewna. Na choince nie może zabraknąć serduszek, domków, reniferów oraz samego Świętego Mikołaja, a łańcuch wykonany z papieru kolorowego pozwoli przywołać czasy dzieciństwa.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.