Stokrotka Magazyn

Zdrowe ząbki

Zdrowe ząbki

Zdrowe i białe zęby są jednym z pierwszych wskaźników troski o siebie i swój organizm. W przypadku dzieci, które nie posiadają jeszcze świadomości, jak ważne jest dbanie o ząbki, to Wy, Mamo i Tato, odgrywacie najważniejszą rolę w pielęgnacji zębów swojej pociechy!

Kiedy zacząć pielęgnację zębów dziecka?

W rzeczywistości, troska o zdrowie zębów dziecka zaczyna się już w łonie matki. Wzrost, rozwój i prawidłowa budowa zębów mlecznych zależy od odpowiedniego odżywiania mamy. Jedzenie powinno być różnorodne i obejmować składniki odżywcze ze wszystkich grup, tj. węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne. Od momentu pojawienia się pierwszych ząbków u dzieci można używać miękkiej szczoteczki dla niemowląt. Wygodnym rozwiązaniem są szczoteczki na palec, które pozwalają rodzicom wygodnie i dokładnie wyczyścić maleńkie ząbki niemowlaka oraz delikatnie masować dziąsła. Rytuał mycia mleczaków należy powtarzać dwa razy dziennie – rano, po śniadaniu i wieczorem, bezpośrednio przed snem.

Zanim pojawią się pierwsze ząbki, dziąsła dziecka należy przemywać gazą lub miękką ściereczką nasączoną letnią wodą.

Szczotkowanie zębów dziecka

W drugim roku życia większość dzieci posiada już 20 zębów mlecznych, wtedy też warto rozpocząć naukę ich mycia. Na początku szczotkowanie powinno odbywać się oczywiście pod nadzorem i z pomocą rodziców, którzy powinni nanieść niewielką ilość pasty na szczotkę (wielkości ziarnka grochu) i poprowadzić rękę dziecka, pokazując odpowiednie techniki szczotkowania. Należy pamiętać, żeby pasta nie stała w zasięgu dziecięcej ręki, ponieważ jej pyszny smak często kusi najmłodszych do jedzenia jej prosto z tubki. W wieku pięciu, sześciu lat dzieci mogą szczotkować zęby samodzielnie, nie potrzebują już pomocy i nadzoru rodziców. Można w tym zakresie dać dziecku odrobinę swobody i samodzielności. Warto też z pielęgnacji zębów stworzyć miły rytuał, który pomoże przyzwyczaić i zachęcić dziecko do szczotkowania zębów.

W wieku pięciu lat, jeżeli istnieje taka potrzeba, można także wprowadzić do codziennej higieny jamy ustnej kolorową nitkę dentystyczną, która pomoże skutecznie usunąć resztki jedzenia z miejsc, do których szczoteczka nie dociera.

Dziecko posiadające ładną, kolorową szczoteczkę z podobizną swojego ulubionego superbohatera z całą pewnością szybciej i chętniej opanuje sztukę mycia zębów.

Wybór szczoteczki do zębów dla dziecka

Mleczne zęby najlepiej pielęgnować szczoteczką z bardzo miękkich włókien wykonanych z tworzywa sztucznego. Bardzo ważne jest, by szczoteczka miała małą, wąską główkę oraz grubszy uchwyt, który będzie bardziej poręczny dla dziecka.

Podobnie jak w przypadku szczoteczek dla osób dorosłych, szczoteczkę dziecka należy możliwie często wymieniać, kiedy pojawią się na niej pierwsze ślady użytkowania lub co dwa – trzy miesiące.

Fluor wzmacnia szkliwo zębów

Fluor, podobnie jak wapń i fosfor, jest szczególnie ważny w ochronie zębów przed próchnicą, dlatego wybierając pastę do zębów dla swojej pociechy, najlepiej upewnić się, że zawiera rekomendowaną dawkę fluoru dla dzieci w danym wieku. Wybór pasty jest równie ważny jak wybór samej szczoteczki. Inne potrzeby mają zęby mleczne, a inne zęby stałe – koniecznie należy uwzględnić ten fakt przy doborze produktów do pielęgnacji zębów.

Wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u dentysty może odbyć się nawet w wieku trzech lat, kiedy dziecko potrafi się skoncentrować i chłonie nowe informacje jak gąbka. Autorytet dentysty może pomóc w wypracowaniu odpowiednich nawyków w higienie jamy ustnej. Przegląd zębów, rozmowa na temat higieny oraz prawidłowego odżywiania będzie ciekawym i pouczającym doświadczeniem dla dziecka.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.