Stokrotka Magazyn

Jak dbać o wzrok dziecka?

Jak dbać o wzrok dziecka?

Bardzo trudno jest wyobrazić sobie życie bez jednego ze zmysłów. Szczególną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok. Dlatego tak ważne jest dbanie o utrzymanie go w dobrej kondycji już od najmłodszych lat.

Oczy naszych pociech coraz częściej narażane są na szereg czynników, które mogą im zaszkodzić. Niestety, znaczną część odpowiedzialności za taki stan rzeczy, który może mieć fatalne skutki w całym późniejszym życiu człowieka, ponoszą rodzice i opiekunowie. Zaszkodzić swoim pociechom możemy zupełnie nieświadomie. Wśród częstych przyczyn kłopotów ze wzrokiem wśród dzieci wymienia się bowiem: nadmiar światła, promieniowanie UV oraz wpatrywanie się w ekran komputera. Dowiedz się zatem, jak dbać o oczy swojego dziecka.

Nie za dużo światła

Zacznijmy od pierwszego z wymienionych czynników – nadmiaru światła. Oczy dziecka są bardzo wrażliwe na zbyt ostre światło. Złym pomysłem jest więc montowanie w pokoju dziecięcym halogenów i mocnych żarówek. Lampy w pokoju, w którym dziecko spędza wiele czasu powinny być nakierowane tak, by nie świeciły bezpośrednio w twarz dziecka. Zwłaszcza, gdy mówimy o śpiących w łóżeczkach maluchach, które nie przemieszczają się jeszcze swobodnie. Złym pomysłem jest też stawianie obok łóżeczka tradycyjnej lampki nocnej. Po zmroku oczy odpoczywają, przy zapalonym świetle proces ten jest utrudniony. W takim przypadku dziecko może nabawić się krótkowzroczności.

Bądź odpowiedzialny

Kolejny szkodliwy czynnik to promieniowanie ultrafioletowe. Wiele osób narzeka na polski klimat, twierdząc, że mamy zbyt mało słonecznych dni. Dla wzroku dzieci jest ich akurat w sam raz.

Promieniowanie UV jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oczu. W nadmiarze może jednak powodować zaćmę.

Jeśli wybieracie się z malcem do ciepłych krajów – koniecznie zaopatrzcie go w okulary z filtrem. Ostatni z czynników wpływających na pogorszenie wzroku u dzieci możemy określić jako „nadmiar komputera”, perspektywa włączenia dziecku bajki, by móc zając się swoimi sprawami kusi od czasu do czasu każdego rodzica. Piosenki, kreskówki, filmy o zwierzętach… Dzieci mogą nieznudzone oglądać je godzinami. Zdecydowanie nie powinniśmy im na to pozwalać!

Walcz z infekcjami

Trwały negatywny wpływ na wzrok dziecka mogą wywrzeć też nawet drobne choroby. Maluchom często przytrafiają się infekcje. Zwykle dotyczą one malutkich dzieci, takich, które jeszcze nie potrafią mówić. Wiele zależy wówczas od czujności rodziców – jeśli dziecko pociera oko, jest ono zaczerwienione lub w kąciku zbiera się żółtawa wydzielina, to powinniśmy wybrać się z malcem do lekarza. Przyczyn infekcji może być wiele i tylko specjalista może zalecić odpowiedni sposób leczenia. Nawet, jeśli miałoby się okazać, że problem rozwiąże zwykłe przepłukiwanie oczu solą fizjologiczną – warto poświęcić czas, by się upewnić i odpowiednio zadbać o oczy dziecka.

Dbaj o zdrową dietę

„Jesteś tym, co jesz” – to znane porzekadło sprawdza się nawet w odniesieniu do jakości wzroku. Wpływ na jakość widzenia ma wiele witamin i mikroelementów zawartych w diecie. Szczególnie istotne są one w trakcie intensywnego rozwoju zmysłu wzroku, czyli w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Witaminy A, B1, B2, B6 i E oraz cynk i kwasy tłuszczowe znajdują się w składzie każdego mleka modyfikowanego. Występują jednak w różnych proporcjach, dlatego przy wyborze odpowiedniego warto poradzić się lekarza.

Kiedy do okulisty?

Byle nie za późno. Wzrok jest cennym darem, o który trzeba dbać szczególnie. Jeśli cokolwiek w zachowaniu twojego dziecka wzbudza twoje obawy, maluch często mruży oczy, zezuje po szóstym miesiącu życia lub często zbliża zabawki do twarzy, koniecznie wybierz się z nim do specjalisty. On sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i podpowie, jak dbać o oczy dziecka.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.