Stokrotka Magazyn

Co dziecko powinno robić po szkole?

Co dziecko powinno robić po szkole?

W dzisiejszym zabieganym świecie, zapracowani rodzice często zapisują swoje dzieci na wiele zajęć dodatkowych. Warto pamiętać o tym, że dziecko niekoniecznie jest odbiciem naszych marzeń i oczekiwań – należy pozwolić mu spełniać własne.

Uczęszczanie na zajęcia pozalekcyjne ma sens tylko wtedy, gdy dziecko czerpie z nich przyjemność. Jeśli natomiast zmuszamy je do robienia czegoś, na co nie ma ochoty, to nawet kilka lekcji w tygodniu nie sprawi, że dziecko pokocha dany sport lub grę na instrumencie.

Kontrola czy swoboda?

Rodzicom często wydaje się, że zapisując dzieci na zajęcia pozalekcyjne i organizując im czas wolny sprawią, że dziecko nauczy się samodyscypliny. Mają też wtedy kontrolę nad tym, co robi ich pociecha po szkole. Okazuje się, że najbardziej samodzielne są te dzieci, które same organizują sobie czas. Taka umiejętność przydaje się w dorosłym życiu, dlatego ważne jest, aby dzieci miały możliwość ją w sobie wykształcić.

Umiar ponad wszystko

Zajęcia pozalekcyjne są bardzo pożyteczną formą spędzania wolnego czasu. Dziecko może rozwijać swoje zdolności oraz zainteresowania pod okiem wykształconej w tym kierunku osoby. Nie zapełniajmy nimi jednak całego tygodnia. Usiądźmy razem z dzieckiem i zastanówmy się, na jakie kółka zainteresowań chciałoby uczęszczać. Przeznaczmy na to 2 dni w tygodniu. W pozostałe pozwólmy mu pobawić się w domu lub na podwórku w gronie kolegów i koleżanek. W takich warunkach niczym nieograniczonej zabawy dzieci są najbardziej kreatywne. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar, zwłaszcza w przypadku gry na komputerze. Wyznaczmy określony czas na grę. Załóżmy na komputerze ochronę rodzicielską i kontrolujmy, jakie strony odwiedza nasza latorośl. Obecnie w internecie można znaleźć wiele ciekawych stron, łączących zarówno zabawę, jak i naukę.

Pozytywna nuda

Gdy dzieci się nudzą, rodzice najczęściej spieszą z wymyśleniem dla nich dodatkowych zajęć lub zabaw. Okazuje się jednak, że nudząc się, dziecko uczy się samodzielnego dokonywania wyborów. Samo decyduje, czy będzie się bawić, patrzeć przez okno, czy po prostu leżeć i rozmyślać. Dowiaduje się wtedy, co lubi, a czego nie. A w dorosłym życiu będzie mu łatwiej oddzielić pracę od czasu na relaks.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.