Stokrotka Magazyn

Moje dziecko idzie do żłobka

Moje dziecko idzie do żłobka

Pójście do żłobka w przypadku każdego dziecka oznacza wielkie zmiany w jego życiu. Dziecko musi po raz pierwszy w życiu spędzać czas poza domem, bez najbliższych, którzy są dla malucha synonimem bezpieczeństwa i odnaleźć się w zupełnie nowym środowisku. Takie przeżycie z całą pewnością jest dużym obciążeniem, zarówno dla samego malucha, jak i rodziców.

Dziecko znajdując się w nowej sytuacji potrzebuje czasu na przystosowanie się. Nie znając świata zewnętrznego, poza tym wykreowanym przez rodziców może czuć się w nowej sytuacji niepewnie, dlatego w czasie okresu adaptacyjnego często dochodzi do gwałtownych reakcji, którym towarzyszą także wielkie emocje.

Zachowanie dziecka podczas pierwszej wizyty w żłobku
W okresie adaptacyjnym często zdarzają się następujące sytuacje:

  • burzliwe pożegnania z rodzicami;
  • protest, płacz lub krzyk;
  • odmowa komunikacji z opiekunami;
  • brak apetytu, trudności z zasypianiem oraz niechęć do wspólnych zabaw.

Zaufanie to podstawa

Należy jednak pamiętać, że w żłobku będą czekali na naszą pociechę pedagodzy i opiekunowie, którzy zapewnią dziecku fachową opiekę. Dobra współpraca z opiekunami wzmocni w Waszym dziecku poczucie zaufania wobec otoczenia, w którym od tej pory będzie spędzało sporą część dnia.

Zazwyczaj wszelkie negatywne emocje ustępują po 10-15 dniach przebywania w żłobku. Dziecko nabiera zaufania do nowej „cioci”, z którą czuje się prawie tak bezpiecznie, jak podczas pobytu w domu. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy adaptacja trwa dłużej. Ma to związek z wieloma czynnikami, m.in. wiek dziecka i wcześniejsze przygotowanie pociechy na nadchodzącą zmianę.

Kiedy najlepiej posłać dziecko do żłobka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, chociaż z opinii psychologów wynika, że młodsze dzieci przystosowują się do nowych sytuacji szybciej. Idealnym momentem na rozpoczęcie przygody ze żłobkiem jest czas, gdy dziecko zaczyna chodzić. Odkrywa wtedy nowe możliwości i zaabsorbowane otaczającym go światem nie odczuje tak bardzo nieobecności mamy.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

1. Rozmowa – niezmiernie ważnym elementem przygotowania dziecka do nowego wyzwania, jakim jest pójście do żłobka są częste rozmowy. Warto przy różnych okazjach wspominać żłobek, opowiadać o tym, jak spędza się tam czas. Przedstawić nową sytuację w superlatywach, zachęcając dziecko wizją poznania rówieśników, opiekunek, które staną się ulubionymi „ciociami” oraz szansą na nowe, pasjonujące zabawy. Rozmowy z dzieckiem zawsze powinny być oparte na szczerości – wytłumaczcie dziecku dlaczego pójście do żłobka jest ważne, starajcie się odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości dziecka.

2. Jedzenie – najmłodsze dzieci przed posłaniem do żłobka należy przyzwyczaić do spożywania mleka zastępczego, zmodyfikowanego lub kaszek. Maluch, który trafi do żłobka po dwunastym miesiącu życia powinien samodzielnie posługiwać się łyżką oraz kubeczkiem. Należy także uczyć dzieci gryzienia i przeżuwania stałych pokarmów oraz poznawania nowych smaków. Jeśli dziecko w domu będzie przyzwyczajone do różnorodności, tym chętniej będzie jadło pokarmy serwowane w żłobku.

3. Spanie – przed posłaniem malucha do żłobka warto oduczyć dziecko zasypiania na rękach. Każdy niemowlak i maluch uwielbia noszenie na rękach, ale zbyt częste „lulanie” zaburza niezwykle ważną naukę samodzielności. Od trzeciego miesiąca życia dziecka można, zamiast usypiać dziecko na rękach, starać się ułożyć je w leżaczku lub łóżeczku. W przypadku starszych dzieci pomocne będą maty edukacyjne lub kolorowe kocyki.

4. Uspołecznienie – jeśli dziecko ma dobrze czuć się wśród rówieśników i opiekunów, powinno przebywać z możliwie największą liczbą różnych osób. Świetnym przygotowaniem do żłobka są wizyty na placu zabaw, gdzie dziecko może poznać rówieśników. Warto także zapraszać do domu rodzinę oraz przyjaciół z dziećmi. Korzystne dla uspołecznienia naszego malucha będzie również zostawianie go pod opieką zaufanych osób – w ten sposób przyzwyczai się do nieobecności mamy i taty i łatwiej nawiąże kontakt z opiekunkami w żłobku.

Żłobek może być wspaniałą przygodą dla Waszego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest pozytywne nastawienie rodziców do pomysłu, a także zaufanie do personelu!

Początek przygody ze żłobkiem

Pierwsze wizyty w żłobku powinny trwać stosunkowo krótko i odbywać się z udziałem jednego z rodziców. Z każdym dniem wizyty należy wydłużać, aż dziecko będzie gotowe samo zostać żłobku na cały dzień. Niezmiernie ważne jest zachowanie rodziców podczas pożegnania z dzieckiem. Pamiętajcie o tym, żeby zachować spokój i nie okazywać smutku lub zaniepokojenia. Pożegnanie powinno być czułe, ale krótkie. Najtrudniejszym elementem jest nieuleganie emocjom dziecka. Płacz jest jego sposobem na zwrócenie na siebie uwagi, któremu nie można ulec. Nie mniej ważny jest moment odbioru dziecka ze żłobka i czas spędzony w domu. Odbierając dziecko z placówki należy poświęcić mu całą uwagę, tak aby poczuło się ważne i kochane.

Pierwszy dzień

Pierwszy dzień w żłobku to wyjątkowe wydarzenie, dlatego warto pamiętać, żeby przed wyjściem z domu zjeść wspólne śniadanie. Ogrom emocji związanych z nowym miejscem może onieśmielić maluszka i sprawić, że nie będzie chciał zjeść posiłku w żłobku. Nie można zapomnieć także o zabraniu do żłobka ulubionego pluszaka lub innej zabawki, która pozwoli czuć dziecku więź z domem.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.