Stokrotka Magazyn

Czar lawendy w Twoim domu

Czar lawendy w Twoim domu

Lawenda, choć piękna i aromatyczna, nie cieszy się dużą popularnością. Przeczytaj, jak ją uprawiać, aby cieszyć się jej urokiem i cudownymi właściwościami.

Urokliwa lawenda

Lawenda występuje w aż czterdziestu odmianach. Pochodzi z obszaru od morza Śródziemnego aż do Indii. Najczęściej jest kojarzona z urokliwą Prowansją lub chorwacką wyspą Hvar, zwaną „lawendową wyspą”, gdzie lawenda jest uprawiana na dużą skalę. Równie pięknie może wyglądać w naszych ogrodach. Regularnie przycinana utworzy bujne, pięknie kwitnące kępy. Jest bardzo prosta w uprawie nawet w doniczce, na parapecie lub tarasie. Doskonale wygląda samotnie w donicach, czy skrzynkach jak również w kompozycjach z innymi kwiatami.

Dobroczynne właściwości

Lawenda może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Znane są jej właściwości lecznicze, które pomagają na żołądek i jelita przy niestrawnościach wywołanych nerwicami. Ponadto łagodzi zmiany skórne, oparzenia i otarcia. Napary wspomagają wchłanianie krwiaków i siniaków, działają napotnie i rozgrzewająco. Inhalacje z olejku leczą przeziębienia i zapalenia oskrzeli, a herbaty i nalewki działają uspakajająco. Oprócz tego lawenda może być stosowana jako przyprawa do tłustych dań mięsnych i deserów, a jej zapach odstrasza mole odzieżowe i komary. Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bardzo popularne są lawendowe mydła, wody kolońskie, żele, płyny do kąpieli czy olejki do aromaterapii.

Lawenda w doniczce

Odmian tej rośliny jest wiele, lecz do uprawy w naszym klimacie najbardziej nadaje się lawenda wąskolistna, zwana lawendą angielską lub lekarską. Możemy sami wyhodować tę piękną roślinę z zakupionych w sklepie ogrodniczym nasion. Do posadzenia w doniczce najlepsza będzie lawenda francuska. Ma białe lub fioletowo-różowe kwiaty i szaro-zielone, drobne liście. Kwitnie od połowy czerwca do września. Najładniej wygląda na przełomie lipca i sierpnia i wydziela wtedy najintensywniejszy zapach.

Krok po kroku

Nasiona należy schłodzić przez miesiąc. Wysiewamy na początku marca i przykrywamy szkłem lub folią, aby zapewnić odpowiednią wilgotność. Wykiełkują po 7-8 tygodniach. Wiosną następnego roku przesadzamy lawendę do doniczek, które powinny mieć duże, szerokie dno, aby korzenie nie były ograniczone i posiadać dużą ilość otworów, aby zapewnić ujście nadmiaru wody. Odpowiednie podłoże to lekka ziemia torfowo-piaszczysta. Lawenda lubi słońce i świeże powietrze, nie znosi cienia i zimna. Świetnie poczuje się w pokojach z dobrą cyrkulacją powietrza lub na balkonie. Nie lubi wilgoci i zraszania wodą liści. Podlewać należy 1-2 razy w tygodniu małą ilością wody. Nie wymaga nawożenia. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż kwitnie dopiero w drugim roku uprawy.

Dlaczego warto

Zarówno w doniczce, jak i ścięta w wazonie, lawenda nada wnętrzu uroku i sielskiego klimatu. W Anglii mawia się, że tam gdzie rośnie lawenda małżonkowie się nie kłócą. To zapewne dzięki jej zapachowi o właściwościach uspokajających i relaksujących. Dlatego warto ją uprawiać w domu na zgodę, zdrowie i urodę!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.