Stokrotka Magazyn

Codzienne potyczki w związku, czyli jak żyć z bałaganiarzem

Codzienne potyczki w związku, czyli jak żyć z bałaganiarzem

Niewiele kobiet może spokojnie patrzeć, jak ich partner rozrzuca brudne skarpetki po całym mieszkaniu, po zjedzonym obiedzie odchodzi od stołu bez posprzątania talerza lub nie widzi problemu w mokrym ręczniku leżącym na podłodze w łazience. Jeśli Ty także pokochałaś bałaganiarza, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Ustalenie zasad

Po pierwsze, musisz szczerze i otwarcie, acz spokojnie i bez pretensji wyjaśnić ukochanemu, w czym problem. Być może on nawet nie uświadamia sobie, że jego zachowanie Cię drażni i że ciężko Ci żyć z bałaganiarzem. Wspólnie ustalcie strategię działania. Jeśli ma problem z segregowaniem czystych i brudnych ubrań, niech je przynajmniej składa i odkłada w wyznaczone miejsce – Ty później dokonasz dalszej selekcji. Wskaż mu miejsce, w którym ma wieszać ręcznik po wytarciu się, a za każdym razem, gdy skończycie jeść obiad, poproś o pomoc w umyciu naczyń i uprzątnięciu kuchni. Jasność i przejrzystość obowiązujących zasad wszystkim wyjdzie na dobre.

Małymi krokami do celu

Nie oczekuj, że z dnia na dzień Twój mężczyzna z bałaganiarza stanie się pedantem. Takie rzeczy zdarzają się tylko na telewizyjnym ekranie. Doceń nawet niewielkie zmiany i wyraź radość z faktu, że Twój partner stara się utrzymywać porządek, a przede wszystkim – bądź cierpliwa.

Przyzwyczajeń nie da się zmienić

To nieprawda! Nawet jeśli jesteś w związku z mężczyzną, który przez całe życiu był wyręczany w codziennych obowiązkach przez nadopiekuńczą matkę, dzięki wspólnym staraniom i pracy jego złe nawyki mogą ulec zmianie. Ty powstrzymaj się przed urządzaniem awantur, on natomiast musi wykazać chęć zmiany oraz włożyć sporo wysiłku w to, by nauczyć się sprzątać. Jeżeli stanowicie zgrany duet, na pewno Wam się uda!

Najważniejsza jest rozmowa! Być może Twój partner nawet nie podejrzewa, jak ważny jest dla Ciebie ład i porządek. Zamiast urządzać awantury, porozmawiaj spokojnie o swoich potrzebach i wspólnie wypracujcie kompromis.

Emocje nie są dobrym doradcą

To trudne, postaraj się jednak poskromić emocje. Źle wyciśnięta tubka pasty do zębów może wyprowadzić z równowagi, nie trzeba jednak robić awantury o drobnostki. Należy natomiast spokojnie porozmawiać, wskazać punkty, nad którymi należy pracować oraz dojść do wniosków, które obu stronom pomogą wzajemnie się dotrzeć. Pogódź się również z faktem, że być może raz na zawsze pożegnasz się ze lśniącymi podłogami, czystymi blatami kuchennymi, pięknym zapachem w łazience lub dywanami bez śladów użytkowania. Życie we dwójkę potrafi zmienić wiele – nierzadko właśnie w kwestiach porządkowych. Daje jednak mnóstwo szczęścia, a to chyba ważniejsze niż równo poukładane talerze w kuchennej szafce?

Czy chodzi wyłącznie o bałagan?

Jeśli mimo Twoich starań i właściwego podejścia do sprawy w domu nadal panuje bałagan, zastanów się, czy kłopot nie leży gdzieś głębiej. Być może Twój partner nie zamierza robić nic, by związek był zgodny, a między Wami panowała harmonia. Weź pod uwagę niezgodność charakterów, temperamentów, stylu życia. Co wtedy? Warto zasięgnąć porady u specjalisty, który pomoże zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się między Wami.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.