Stokrotka Magazyn

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem kota?

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem kota?

Zapragnąłeś mieć kociaka? Świetnie! Wiedz jednak, że zwierzak to nie tylko czysta radość, ale i dodatkowe obowiązki, a nierzadko – konieczność przystosowania własnego trybu życia do jego potrzeb.

Alarm! Alergia…

Niestety – alergia na sierść kota, a raczej na znajdujące się w niej białko, jest dość częsta, może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jeśli Ty lub osoby z Tobą mieszkające na kontakt z kociakami reagujecie kaszlem, katarem bądź trudnościami z oddychaniem – prawdopodobnie należycie do grona alergików. Różnego rodzaju wysypki oraz zmiany skórne również są objawem uczulenia. Nie załamuj się jednak! Istnieją współcześnie skuteczne sposoby łagodzenia skutków alergii, udaj się więc do lekarza, przedstaw sytuację, a on z pewnością zaproponuje Ci dogodny rodzaj leczenia.

Koty chodzą własnymi drogami…

Z reguły koty są mniej wymagające niż psy, jednak niektóre z tych puszystych czworonogów mogą bardzo mocno wpłynąć na rytm życia rodziny, której są członkiem. Budzą się wcześnie rano, zmuszając tym samym do wstawania własnych właścicieli. Wskakują na meble, drapiąc je i niszcząc. Bardziej energiczne koty mogą wyrządzić w lokum nawet spore szkody. Jeżeli do tej pory w Twoim domu panowała idealna czystość, a Ty, Twoja żona, córka lub teściowa jesteście wielbicielami pedantycznego błysku – albo zmieńcie nastawienie, albo – zrezygnujcie z zakupu kota.

Zwierzaki gubią sierść, bałaganią, toteż zachowanie perfekcyjnego porządku graniczy wręcz z cudem.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Przed zakupem kota musisz upewnić się, że Twoje mieszkanie jest dla niego bezpieczne. Czy zwierzak może wyskoczyć przez okno i spaść z dużej wysokości? Czy podobna sytuacja może wydarzyć się na balkonie? Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, powinieneś zabezpieczyć wyjścia w ten sposób, by kociak nie mógł zrobić sobie krzywdy.

Co nie dla wszystkich jest oczywiste – opieka nad kotem wymaga poświęcenia mu czasu. Aby zwierzak, a tym samym – jego pan – był szczęśliwy i zadowolony – między czworonogiem a człowiekiem musi wytworzyć się szczególna więź, która powstaje podczas długich godzin zabaw, głaskania, spacerów i po prostu – bycia razem. Jeśli więc dużo pracujesz, a Twoje mieszkanie stoi puste przez większość doby – nie powinieneś zostawiać w nim kociaka.
Nie zapominaj o szczepieniach, przycinaniu paznokci, czyszczeniu kuwety, pielęgnacji i czesaniu sierści, kąpaniu pupila (o ile dużo czasu spędza poza domem).

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o stanie chorobowym kociaka – niezwłocznie udaj się do weterynarza.

Kocia dieta

Dieta waszego ulubieńca powinna być dostosowana do jego wieku Na rynku dostępne są specjalne karmy dla kotów, zawierające wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju zwierzaka witaminy i mikroelementy. Jeśli wybierzesz karmy suche – zachęcaj kociaka do częstego spożywania wody. Wybieraj karmy o wysokiej zawartości białka – jest ono niezwykle ważne w kociej diecie. Zapomnij o podawaniu czworonogom posiłków, które spożywasz wraz z rodziną. Przyprawy, niektóre składniki spożywcze jedzone przez ludzi – są dla zwierzaków szkodliwe i negatywnie wpływają na ich zdrowie.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.