Stokrotka Magazyn

Baby shower, czyli przyjęcie dla przyszłej mamy

Baby shower, czyli przyjęcie dla przyszłej mamy

Organizowanie przyjęć dla kobiety, która wkrótce zostanie mamą, staje się w Polsce coraz popularniejsze. Przybliżamy ideę baby shower.

Skąd ten pomysł?

Z kultury anglosaskiej. Dawniej spotkania kobiety ciężarnej z przyjaciółkami, damską częścią rodziny i sąsiadkami opierały się raczej na dzieleniu się z przyszłą mamą wskazówkami dotyczącymi opieki nad dzieckiem. Podpowiadano też, jak radzić sobie z nowymi obowiązkami po porodzie. Dziś – głównie na zachodzie Europy oraz w Stanach – baby shower to małe przyjęcia w gronie przyjaciółek, a czasem nawet huczne imprezy, podczas których ciężarna ma okazję do beztroski i oderwania się od codzienności.

Baby shower to doskonała okazja do tego, aby spotkać się z przyszłą mamą w przyjacielskim gronie. Wspólna zabawy, gry i prezenty z pewnością wprawią ją w doskonały nastrój i dodadzą otuchy przed rozpoczęciem nowego, nieznanego etapu życia.

Jak to wygląda?

Nie ma jednego ustalonego planu przyjęcia, zazwyczaj jednak odbywają się one w domach lub restauracjach. Panie przynoszą prezenty przyszłej mamie, organizują konkursy, plotkują, śmieją się i – po prostu – dobrze się bawią. Jednocześnie dodają otuchy bohaterce spotkania, która wkrótce rozpocznie przecież zupełnie nowy etap życia. Charakterystyczne są cukierkowe dekoracje, specyficzne menu czy zaproszenia – wszystko to nawiązuje do dziecięcego świata. Może pojawić się tort z pieluch, kolorowe, pastelowe muffinki, wielki napis z tekstem powitalnym lub hasłem wspierającym ciężarną.

Bez prezentów ani rusz

Jeśli zostałaś zaproszona na baby shower, możesz spotkać się z listą prezentów. Osoba organizująca spotkanie może bowiem, po uzgodnieniu tego z bohaterką całego zajścia, stworzyć taką listę, rozesłać ją po wszystkich zaproszonych i poprosić o wybór konkretnej rzeczy, którą zostanie obdarowany jeszcze nienarodzony maluch. Co zazwyczaj znajduje się na tego typu listach? Wszystko to, co przyda się noworodkowi: pieluszki, ręczniki, kosmetyki pielęgnacyjne, pościele, rożki, kocyki, ubranka, maty edukacyjne, leżaczki, akcesoria do karmienia – wymieniać można by bez końca. Warto ustrzec się przed kupowaniem rzeczy zbędnych – kobieta w zaawansowanej ciąży na pewno nie ucieszy się, gdy zamiast kosmetyków do pielęgnacji maleństwa dostanie zabawki, z których dziecko jeszcze przez długi czas nie skorzysta.

Konkursy

Baby shower to nie tylko siedzenie przy stole, plotkowanie, żartowanie i jedzenie. To także różnego rodzaju konkursy! Czego możesz się spodziewać, idąc na przyjęcie? Jedna z popularnych zabaw wymaga przyniesienia od uczestników swoich zdjęć z wczesnego dzieciństwa. Wystarczy rozłożyć na stole ponumerowane zdjęcia i poprosić gości, by dopasowali wizerunki z fotografii do konkretnych osób. Ten, komu uda trafić się najcelniej – wygrywa. Wiele radości i śmiechu może też przysporzyć quiz ze znajomości przyszłej mamy i jej przygód z dziecięcych lat. Wieczór z pewnością będzie niezapomniany!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.