Stokrotka Magazyn

Antresola w domu – wady i zalety

Antresola w domu – wady i zalety

Jeśli nasze mieszkanie ma niewielki metraż, warto wykorzystać każdy kąt. W wysokich pomieszczeniach sprawdzi się antresola.

Specjalnie wydzielone półpiętro może nam służyć jako sypialnia, biblioteczka lub kącik do pracy. Przed rozpoczęciem prac remontowych warto dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw, aby uniknąć rozczarowań.

Antresola powinna współgrać z resztą pomieszczenia i powiększać przestrzeń, a nie ją pomniejszać. Należy również odpowiednio zaprojektować oświetlenie, aby nie stała się przyczyną zaciemnienia całego pokoju. Pokój, w którym zamierzamy zbudować antresolę, powinien charakteryzować się dość dużą powierzchnią, a także wysoko zawieszonym sufitem. Wówczas będziemy mieć duże pole do popisu, projektując dodatkową przestrzeń. Pamiętajmy również, że na antresolę musimy się jakoś dostać, dlatego niezbędne będą schody, które również nie powinny zaburzyć możliwości poruszania się po dolnej części pokoju.

Zalety posiadania antresoli

Niepodważalną zaletą półpiętra jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Jeśli w naszym mieszkaniu brakuje pokoju, w którym moglibyśmy urządzić sypialnię, antresola będzie doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu zyskamy miejsce na wygodne łóżko, a także szafki nocne i toaletkę. Możemy również stworzyć tam kącik pracy z biurkiem i komputerem lub maszyną do szycia czy stołem warsztatowym. Jeśli w naszym domu mieszka prawdziwy mól książkowy, półpiętro może posłużyć jako biblioteczka, która pomieści wszystkie książkowe zbiory. Dodatkowo sama antresola, prowadzące do niej schody i balustrady mogą stanowić dekoracyjne elementy, budzące zainteresowanie i podziw gości.

Kiedy nie warto decydować się na antresolę?

Jeśli nasze pomieszczenie nie ma odpowiednio dużej powierzchni, a przede wszystkim nie jest dość wysokie, wówczas antresola mogłaby przytłoczyć całe wnętrze. Minimalna wysokość antresoli to około 2 m. Warto również wspomnieć o ogrzewaniu. Duże, dwupoziomowe pomieszczenie trudno jest ogrzać – ciepłe powietrze unosi się do góry, zatem na samej antresoli temperatura mogłaby być odpowiednia, ale na dole już zbyt niska. Uważa się, że wówczas najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe – a to kolejny wydatek. Dodatkowo, jeśli na antresoli planujemy urządzić sypialnię, musimy pamiętać o ograniczonej prywatności – pozostali domownicy mogą przeszkodzić nam we śnie, na przykład podczas oglądania telewizji. Dochodzące z dołu dźwięki mogą skutecznie utrudnić spokojny odpoczynek. Ważnym punktem jest również dobór właściwego oświetlenia, które zapewni nam odpowiednią dawkę światła. Przy bardzo wysokich pomieszczeniach lampa umieszczona przy samym suficie może okazać się problematyczna – trudności pojawiają się choćby przy wymianie żarówki. Wszystkie te kwestie warto zatem dokładnie przemyśleć.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.