Stokrotka Magazyn

5 pomysłów na spędzenie czasu z babcią i dziadkiem

5 pomysłów na spędzenie czasu z babcią i dziadkiem

Istnieje kilka sprawdzonych pomysłów na wspólne spędzenie czasu tych najmłodszych z tymi najstarszymi – niezależnie od wieku wnuków oraz dziadków. Przedstawiamy najciekawsze sugestie.

Wzajemna nauka

Dziadkowie to skarbnica wiedzy. Żadna lekcja historii nie będzie tak ciekawa i wzruszająca, jak opowieść babci lub dziadka. Możliwość posłuchania relacji na temat najważniejszych zdarzeń historycznych od ich bezpośrednich świadków jest bezcenna. Każde dziecko, a również i dorosły wsłuchując się w babcine opowieści może mnóstwo się nauczyć. Dotyczy to nie tylko historii ogólnej, ale i losów rodzinnych oraz życia poszczególnych członków klanu. To bezcenna wiedza! Usiądź więc z babcią i dziadkiem przy stole i wysłuchaj, co tym razem mają Ci do opowiedzenia. Młodsi mogą natomiast nauczyć starszych obsługi telefonów komórkowych, komputera bądź innych urządzeń, których do tej pory seniorzy nie mieli okazji używać.

Miłych chwil przy kawie nie trzeba koniecznie spędzać w domowym zaciszu. Zaprośmy dziadków na pyszne ciasto do przytulnej kawiarenki. A może mają swój ulubiony lokal, do którego chodzą od lat?

Długi spacer i aktywność fizyczna

Jeśli tylko dziadkom dopisuje zdrowie, wybierzcie się na długi spacer. Możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc, wstąpienia do przytulnej kawiarenki, czy przebywania wśród przyrody to spory plus, zarówno dla młodszych, jak i starszych. W grę wchodzi również jazda rowerem, nordic walking lub basen. Seniorzy świetnie czują się w tych dyscyplinach, a i ci młodsi będą mieli ogromną frajdę uprawiając ulubione sporty z bliskimi.

Kino, teatr, opera

W każdym większym mieście znajdziemy kina i teatry oferujące rodzinny repertuar. Z pewnością więc uda nam się wybrać takie propozycje, które zainteresują zarówno dziadków, jak i ich wnuków. Wystarczy zrobić internetowy lub prasowy rekonesans wyświetlanych filmów i granych aktualnie spektakli. Wspólnie obejrzane dzieło to także pretekst do dyskusji. Wymiana poglądów na temat filmu może być niezwykle interesująca, biorąc pod uwagę różnicę pokoleń.

Zabawa w kulinaria

Wspólne gotowanie to kolejny świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dziadkami. Poproś babcię, by nauczyła Cię przygotowywać swoje ulubione potrawy. Jeżeli masz choć odrobinę umiejętności kulinarnych, pokaż babci, co potrafisz. Spotkanie tego, co tradycyjne z tym, co nowoczesne zawsze przynosi niesamowite efekty – również na talerzu. Nie musicie porywać się na kulinarne szczyty. Nawet proste potrawy przygotowane z sercem smakują wyjątkowo.

Pograsz ze mną?

Gra w szachy, warcaby, bierki, czy innego typu gry planszowe to ostatnia z naszych propozycji. Kształtuje pamięć, umiejętności umysłowe, precyzję i zdolność przewidywania. Zalet jest jednak dużo więcej. Trudno przecenić bowiem świetną zabawę, jaka wiąże się z graniem chociażby w popularny „Eurobiznes”. Ogromną dawkę radości odczują z pewnością i juniorzy, i seniorzy. Polecamy!

Dobrym pomysłem jest ponadto wzajemne uczenie się pasji. Jeśli babcia uwielbia spędzać wieczory szydełkując, wnuczka z pewnością chętnie nauczy się tej sztuki. Dzieciaki grające w gry wideo mogą natomiast zaprosić do zabawy dziadków. Doświadczenia wyniesione z tego typu eksperymentów są niezapomniane!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.