Stokrotka Magazyn

Zawód: stylistka

Zawód: stylistka

Marzysz o pracy w redakcji „Vogue”? Twoim ulubionym filmem jest „Diabeł ubiera się u Prady” i tęsknie wzdychasz na widok wieszaków pełnych najnowszych kolekcji? Praca stylistki to coś dla ciebie!

Wyczucie stylu, zamiłowanie do zakupów, a także znajomość najnowszych trendów to tylko niektóre cechy, jakimi powinna charakteryzować się osoba pragnąca zająć się modą zawodowo. Podstawą jest nie tylko umiejętność dopasowania określonych krojów do sylwetki, ale i ogromna wyobraźnia.

Krok po kroku

Jeśli interesuje cię praca stylistki, zacznij od małych kroków. Kupuj modowe magazyny, odwiedzaj internetowe portale poświęcone najnowszym trendom, oglądaj pokazy mody i obserwuj dokonania wiodących projektantów. Warto zatrudnić się w sklepie odzieżowym znanej marki na stanowisku doradcy klienta. Pracownicy sklepów przechodzą szkolenia odnośnie rodzajów materiałów, a także uczą się dopasowywać odpowiednie kroje do różnych typów sylwetek. Większość sieciówek wzoruje się na znanych projektantach, na półkach znajdziesz więc ubrania zainspirowane pokazami największych domów mody. Jako doradca klienta nauczysz się rozpoznawać potrzeby konsumentów, a także przekonasz się, czy potrafisz trafić w ich gust.

Bądź na bieżąco, ale szanuj tradycję

Moda przemija, ale również wraca. Praca stylistki wymaga, abyś znała nie tylko aktualne trendy, ale także miała wiedzę na temat tego, czym zachwycały się kobiety na przestrzeni wieków. Wielu projektantów ma w swoich kolekcjach rzeczy ponadczasowe, nie tracące na popularności. Mówi się, że dzięki ciekawej historii ubranie zyskuje duszę, stąd na przykład zainteresowanie stylem vintage.

W modzie chodzi również o tworzenie tego, co może stać się hitem w przyszłości. Nie bój się zatem zaryzykować i zaproponować czegoś odważnego. Być może wykreujesz nowy trend, który opanuje ulice. Ważne jest przy tym, aby dopasować styl do osoby, którą chcesz ubrać. To ona ma się czuć dobrze w zaproponowanych przez ciebie ubraniach.

Gdzie znaleźć pracę?

W dzisiejszych czasach nie można zapominać o blogach, vlogach i mediach społecznościowych. Załóż bloga i prezentuj swoje stylizacje w sieci. Nie obawiaj się oceny internautów – mądra krytyka pomoże ci w rozwoju! Być może klienci zgłoszą się sami. Przeglądaj ogłoszenia pracy. Stylistki często na początku pracują jako freelancerki, ogłaszają się na portalach o modzie, współpracują również z agencjami fotograficznymi. W tym zawodzie możemy wyróżnić dwa główne nurty. Jednym z nich są osobiste stylistki, zwane personal shopper, z których pomocy często korzystają aktorki lub piosenkarki. Zajmują się analizą zawartość szafy klienta, a następnie wspólnie z nim kompletują garderobę. Drugi typ stylistek to osoby pracujące w czasopismach dla kobiet, agencjach fotograficznych, na planach filmowych, gdzie tworzą stylizacje dopasowane do oczekiwań redaktora czy reżysera.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.