Stokrotka Magazyn

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe

Nierzadko zdarza się, że z każdym przepracowanym rokiem nasz zapał mija, a satysfakcja z wykonywanej pracy jest coraz mniejsza. Wypalenie zawodowe może dotyczyć każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu, wysokości pensji czy zakresu odpowiedzialności.

Wypalenie zawodowe po raz pierwszy opisano w literaturze o tematyce psychologicznej w latach 70. XX wieku. Wówczas dostrzeżono je w profesjach, które miały ścisły związek z pomaganiem i nauczaniem innych osób – u nauczycieli, a także pracowników służby zdrowia. Dziś wiemy, że uczucie wypalenia zawodowego może pojawić się w każdej grupie zawodowej.

Przyczyny występowania wypalenia zawodowego

Psychologowie upatrują przyczyn wypalenia zawodowego w niektórych cechach człowieka, takich jak niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, bierność, a także bycie zależnym od innych osób. Pracownicy o takim nastawieniu nie wierzą, że uda im się zrobić karierę i nawet nie próbują polepszyć swojej sytuacji zawodowej. Żyją w przeświadczeniu, że nic lepszego już im się nie przytrafi i osiągnęli szczyt swoich możliwości. Takie podejście powoduje przygnębienie i zmęczenie pracą, która nie przynosi satysfakcji.

Dodatkowo, wypalenie zawodowe może być również skutkiem relacji pracownik – klient. Jeśli pracownik zbyt mocno angażuje się w problemy klientów, przeżywa ich trudne sytuacje życiowe, może doprowadzić to do utraty energii do dalszego niesienia pomocy osobom będącym w potrzebie.

Wypaleniem zawodowym mogą skutkować również relacje pracownika z przełożonymi, a także innym współpracownikami. Do najczęstszych przyczyn zalicza się mobbing, konflikty, a także utrudnioną komunikację wewnątrz organizacji – wszystko to rodzi stres.

Zniechęcony pracownik nie odczuwa satysfakcji z pracy, jest wyczerpany i niechętny do wykonywania codziennych obowiązków.

Objawy, jakie towarzyszą wypaleniu zawodowemu to częste bóle głowy, przeziębienia, bezsenność, popadanie w irytację, a także odczuwanie niepokoju. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić nawet do wrzodów żołądka, napadów lęku, nadciśnienia, a także depresji.

Walka z wypaleniem

Jeśli zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy wypalenia zawodowego, często wystarczy pójść na dłuższy urlop, aby zregenerować siły. Pomocne będą też proste techniki relaksacji. Warto wyznaczyć granicę między sprawami zawodowymi a prywatnymi. Przekraczając próg domu, starajmy się nie myśleć o pracy i sprawach z nią związanych. Zaleca się również znalezienie ciekawego hobby czy rozwijanie swoich zainteresowań, które sprawiają nam radość. Spędzajmy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi – z ludźmi, którzy dobrze nam życzą i są dla nas oparciem. Należy mieć na uwadze, że leczenia wypalenia zawodowego w zaawansowanym stadium może wymagać porady specjalisty – psychoterapeuty lub psychologa.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.