Stokrotka Magazyn

Wiosenne porządki w szafie

Wiosenne porządki w szafie

Każda z pań pamięta z pewnością sytuację, gdy staje przed szafą pełną ubrań i stwierdza, że nie ma się w co ubrać – mimo uginających się półek. Pozostaje udać się na zakupy, by odświeżyć garderobę. Tylko gdzie zmieścić nowe ubrania, gdy szafa już się nie domyka?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby odchudzić swoją garderobę, a jednocześnie dać starym ubraniom drugie życie. Zdecydowanie warto – być może ucieszą kogoś tak, jak nas same w chwili ich zakupu.

Giveboxy – ekologiczne szafy na ulicy

Givebox to pomysł, który przywędrował do nas z Zachodu, cieszący się dużą popularnością w Berlinie, a także we Frankfurcie. Jest to z pozoru zwykła szafa, ustawiona zwykle w centrum miasta, w parku albo przy głównym chodniku. Każda osoba może pozostawić w niej dowolne rzeczy (ubrania, książki, płyty), które już jej się nie przydadzą, a wciąż mogą być atrakcyjne dla innych. Każdy też, komu dany przedmiot wpadnie w oko, może go po prostu zabrać, nie pozostawiając nic w zamian.

Idea giveboxów ma również na celu ochronę środowiska. Chodzi o to, aby nie generować niepotrzebnie dodatkowych odpadów, a przedmioty, które są sprawne i niezniszczone, mogły służyć innym jak najdłużej. Jeśli ulicznych szaf nie ma jeszcze w naszym mieście, możemy zanieść zbędne ubrania do punktów PCK lub innych organizacji, niosących pomoc najbiedniejszym.

Swap Party – wymiana ubrań z imprezą w tle

Takie wydarzenia organizowane są zwykle za pośrednictwem mediów społecznościowych. Efektem jest impreza towarzyska w wynajętej restauracji lub klubie, na którą należy wziąć ze sobą ubrania, które zalegają w naszej szafie. Podczas Swap Party można wymienić się z innymi uczestniczkami nie tylko ubraniami, ale również kosmetykami czy dodatkami (biżuterią, torebkami). Co ważne, wymiana odbywa się bezgotówkowo. Dodatkowo, mamy szansę na poznanie nowych osób, nawiązanie interesujących znajomości i miłe spędzenie czasu. Jeżeli nie przemawia do nas idea wymiany ubrań z obcymi osobami, zorganizujmy takie spotkanie wśród koleżanek. Będzie to doskonała okazja, aby się spotkać, poplotkować, wypić lampkę wina, a przy okazji pozbyć się niechcianych ubrań i… zyskać nowe.

Babi Targ, czyli wielka akcja wietrzenia szaf

Babi Targ to inicjatywa organizowana od 10 lat przez Babiląd – ośrodek rozwoju osobistego kobiet w Poznaniu. Na Babi Targ przybywają setki osób, których celem jest zarówno sprzedaż, jak i zakup ubrań z drugiej ręki. Imprezy cieszą się dużym powodzeniem, organizowano je w Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Gdańsku i Kaliszu. Zainteresowanie Babim Targiem jest tak duże, że organizatorki zaczęły tworzyć tematyczne targowiska, na przykład skierowane dla rodziców, podczas których można zaopatrzyć się w ciuszki dla maluchów.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.