Stokrotka Magazyn

Ważny egzamin dziecka – test z rodzicielstwa

Ważny egzamin dziecka – test z rodzicielstwa

Matura dla każdego zdającego jest jednym z trudniejszych egzaminów. Nie chodzi tu jednak o poziom zaawansowania pytań, a o fakt, że to pierwszy ważny sprawdzian, którego wynik może przesądzić o dalszych losach maturzysty. Pomóż dziecku przetrwać ten trudny okres.

Każdy rodzić marzy o jak najlepszej przyszłości dla swojego dziecka. W tym kontekście świadomość niezdanej matury jest w jego oczach klęską, która może pokrzyżować jego wszystkie ambitne plany. Przypominanie na każdym kroku o randze i powadze egzaminu nie pomoże uczniowi. Swoje zdenerwowanie i troskę lepiej przekształcić w pozytywną motywację. Pokaż możliwości jakie dają dobre wyniki w nauce, zamiast straszyć konsekwencjami oblanej matury. Porozmawiaj z dzieckiem, wysłuchaj jego planów i marzeń, by móc mu podpowiedzieć jaką drogę może wybrać. Jeśli jednak do egzaminu zostało kilka dni – na nic zdadzą się dobre, przyszłościowe rady. Maturzysta z pewnością ma już świadomość swoich przyszłych możliwości. Lepiej zna drzwi, które się przed nim otworzą.

Zapytaj dziecko o jego plany

Jeśli twój stres spowodowany jest troską o przyszłość dziecka, ale także strachem o jego losy w przypadku niepowodzenia – najlepszym rozwiązaniem będzie zapytać go wprost o życiowe plany. Być może tobie wydaje się, że egzamin ten przesądzi o wszystkim. W praktyce okaże się, że twój syn czy córka ma już co najmniej kilka wyjść awaryjnych. Mogą one brzmieć równie dobrze jak studia.

Czasy, kiedy największym marzeniem było dostać się na przeładowany uniwersytet, dawno już minęły.

Teraz młodzież zakłada własne przedsiębiorstwa, strat-up czy prowadzi handel internetowy, który prosperuje często lepiej niż tradycyjne firmy. Nie zakładaj z góry niepowodzenia, a nawet jeśli twojemu nastolatkowi nie pójdzie najlepiej, nie załamuj się! To nie pomoże uczniowi, który jest zły z powodu swojej porażki. Przed samym egzaminem zachęć licealistę do przerwy i odpoczynku. Wspólna rozrywka pomoże mu zapomnieć o egzaminie, a tobie rozładować stres.

Sport zawsze w cenie

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z napięciem związanym z maturą dziecka, zacznij uprawiać sport, który rozładuje negatywne emocje. Nawet krótka przejażdżka rowerem dobrze ci zrobi. Zrelaksujesz się, zmęczysz ciało, a tym samym zaczniesz myśleć pozytywniej. Jeśli nie lubisz roweru, pomyśl o basenie, bieganiu czy gimnastyce. W ostateczności dobry będzie nawet spacer. Endorfiny wydzielające się podczas wysiłku fizycznego na pewno pomogą tobie, ale również zestresowanemu maturzyście. Dlatego zaproponuj dziecku wspólną wycieczkę rowerową. Na pewno oboje będziecie zadowoleni i zrelaksowani.

Łagodne środki na przewlekły stres

Jeśli jednak stres jest tak silny, że nie możesz spać – pomyśl o łagodnych środkach farmaceutycznych. Leki uspokajające na bazie ziół pozwolą ci ukoić nerwy i sprawią, że prześpisz całą noc spokojnie. Dla tych, którzy nie stosują tabletek, dobrym rozwiązaniem będą herbaty z melisy lub na bazie mieszanek ziołowych. Posiadają one cenne właściwości wyciszające. Gwarantują długi sen i mniejszą nerwowość zestresowanego rodzica. Spokój w domu dobrze wpłynie na twoje dziecko, które z pewnością zaliczy wyczekiwaną maturę. Ty zdasz za to kolejny, bardzo ważny egzamin z przykładnego rodzicielstwa.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.