Stokrotka Magazyn

Warsztaty kaligrafii

Warsztaty kaligrafii

We współczesnym świecie, gdy mało kto pamięta jeszcze o tradycji wysyłania papierowych listów, zanika sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia. Elektroniczne wiadomości, smsy, a także portale społecznościowe wyparły ten niezwykle romantyczny zwyczaj. Nasze babcie i mamy z pewnością do dziś przechowują listy, które wymieniały z przyjaciółkami lub pierwszą miłością. Jest to niezwykła pamiątka, do której wraca się po latach.

Jeśli sprawdzimy w słowniku, co oznacza słowo kaligrafia, otrzymamy definicję, że jest to umiejętność pięknego, poprawnego i starannego pisania. Te trzy cechy doskonale opisują sztukę kaligrafii. Ponadto zawiera się w niej również umiejętność zdobienia, a także tworzenia ornamentów, dzięki którym pismo staje się niepowtarzalne. A czy pamiętacie, że w ubiegłym wieku kaligrafia była jednym z obowiązkowych przedmiotów w szkole?

Co oprócz pięknego pisania?

Uczęszczając na kurs kaligrafii, możemy nauczyć się nie tylko ładnie pisać, ale także ćwiczyć swój charakter. Precyzyjne stawianie ozdobnych liter sprzyja koncentracji, uczy nas staranności, przywiązywania wagi do drobnych detali oraz – przede wszystkim – cierpliwości. Podczas nauki kaligrafii możemy odprężyć się i zapomnieć o codziennych problemach.

Od czego zacząć?

Na samym początku naszej przygody z kaligrafią wystarczy zwykła kartka papieru lub specjalny blok z dodatkowymi liniami pomocniczymi, które pomogą nam zachować odpowiednie proporcje. Wraz z doskonaleniem naszych umiejętności, trzeba będzie zaopatrzyć się w lepszy jakościowo papier. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania atramentu. Im większa, tym linie będą bardziej poszarpane, a pismo mniej precyzyjne. Kolejnym elementem naszego wyposażenia powinno być pióro. Najlepiej jest nabyć takie, które posiada wiele końcówek o różnej grubości. To pozwoli nam uzyskać ciekawy efekt. Oprócz pióra do pisania może nam posłużyć… ptasie pióro (najlepiej gęsie), odpowiednio ścięty patyczek lub specjalny długopis, tzw. Parallel Pen. Jeśli chcemy skorzystać z pióra lub patyczka, musimy zakupić tusz kreślarski lub atrament.

Ćwiczenie czyni mistrza

Podczas pracy na warsztatach z pewnością otrzymamy ćwiczenia do domu. Będą to arkusze do ćwiczeń z wzornikiem, pozwalające doskonalić sztukę kaligrafii. Jeśli to nam nie wystarcza, w internecie znajdziemy wiele różnorodnych arkuszy, a także wskazówek i porad odnośnie pięknego pisania. Już po kilku lekcjach będziemy w stanie wypisać kartkę z życzeniami lub złożyć elegancką dedykację na bileciku dołączonym do prezentu dla bliskiej osoby.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.