Stokrotka Magazyn

Sztuka składania życzeń

Sztuka składania życzeń

Okazuje się, że składanie życzeń to prawdziwa sztuka, która nie wszystkim przychodzi z łatwością. Jak uniknąć banalnych zwrotów i nieprzyjemnych wpadek?

Piękny zwyczaj, jakim jest wysyłanie tradycyjnych kartek z życzeniami świątecznymi pocztą, odchodzi powoli w niepamięć. Coraz częściej życzenia świąteczne wysyłamy hurtowo za pośrednictwem smsów lub gotowych e-kartek dostępnych w internecie. Często takie życzenia w formie wierszyków przesyłamy dalej, nawet ich nie czytając. W ten sposób składania świątecznych życzeń traci sens i staje się bezwartościowym, pustym gestem.

Tradycyjne kartki

Warto pielęgnować tradycję, dlatego nie ulegajmy łatwo nowym modom. Zamiast rozsyłać do bliskich jednakowe smsy, stwórzmy własnoręczne kartki świąteczne i samodzielnie je wypiszmy. Oczywiście możemy zainspirować się gotowymi życzeniami, dobrze jednak, aby były one skierowane bezpośrednio do odbiorcy. Za pomocą spersonalizowanych życzeń możemy pokazać bliskiej osobie, że jest dla nas ważna, znamy jej marzenia i życzymy, aby się spełniły. Takie własnoręcznie wykonane kartki z pewnością spotkają się z zachwytem obdarowanej osoby, a przy tym będą piękną pamiątką na lata.

Składanie świątecznych życzeń

Jeśli wiemy, kto pojawi się na świątecznej kolacji, przemyślmy to, co powiemy każdemu z gości. Oprócz wypowiedzianych słów, ważny jest również miły ton głosu, spojrzenie w oczy, uśmiech, a także uścisk dłoni lub przytulenie bliskiej osoby.

Pamiętajmy, aby nasze życzenia nie wprawiały rozmówcy w zakłopotanie. Jeśli adresatem jest osoba samotna, nie sugerujmy jej spotkania wreszcie tzw. drugiej połówki. Osobom bezdzietnym nie życzymy powiększenia rodziny – być może nie planują dzieci lub nie mogą ich mieć. Nie powinniśmy również używać zwrotów oceniających, takich jak „żebyś znalazł w końcu porządną pracę”. Takie sformułowanie pokazuje, że uważamy czyjąś obecną pracę za nieatrakcyjną.

Zindywidualizowane życzenia możemy zostawić dla najbliższych, których dobrze znamy i wiemy, jakie mają marzenia. W przypadku dalszych krewnych lub osób z pracy lepiej jest postawić na bardziej ogólne zwroty i szczery uśmiech.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.