Stokrotka Magazyn

Sztuka mówienia „nie” – czy można nauczyć się asertywności?

Sztuka mówienia „nie” – czy można nauczyć się asertywności?

Oczywiście, że można! Zapraszamy na szybki kurs wyrażania własnego zdania.

Nawet jeśli do tej pory byłeś osobą, która miała trudności z odmawianiem, możesz nauczyć się mówić „nie”. Wystarczy być konsekwentnym, mówić o własnych emocjach, słuchać swoich potrzeb, a jednocześnie szanować rozmówcę. Asertywność to bowiem postawa pozytywna – nie powinny wynikać z niej konflikty i nieporozumienia. Jeśli będziesz stosował kilka podstawowych zasad asertywności, Twoje codzienne życie stanie się prostsze i przyjemniejsze, a Ty sam nabierzesz pewności siebie.

Szczerze

Nie kłam. Jeśli dzwoni do Ciebie ankieter z prośbą o odpowiedzi na pytania, a Ty nie masz ochoty z nim rozmawiać – po prostu mu to powiedz. Nie szukaj wymówek – mijanie się z prawdą to bardzo zły nawyk, który łatwo wchodzi w krew. Szczera wypowiedź na pewno zostanie doceniona przez Twojego rozmówcę.

Uprzejmie

Każdą, nawet niezbyt dobrą informację, możesz przekazać grzecznie. Kontynuując wcześniejszy wątek rozmowy telefonicznej, której nie masz ochoty odbywać, spróbuj na przykład wypowiedzieć się w ten sposób: – Bardzo przepraszam, jednak obecnie nie chcę kontynuować tej rozmowy. Proszę uszanować moją prośbę i nie mieć mi za złe niechęci do wypełniania ankiet.

Bez agresji

Większość sytuacji, w których przychodzi nam odmawiać, nie jest dla nas przyjemna i komfortowa. W takiej atmosferze często trudno zachować spokój, zostajemy wytrąceni z równowagi. Zamiast podejść do uczestnika konwersacji spokojnie i rzeczowo – stajemy się agresywni, nerwowi, rzucamy wyzwiskami, nie zachowujemy się racjonalnie. To ogromny błąd. By go uniknąć, spróbuj zastosować technikę „na słonia” – wyobraź sobie, że jesteś słoniem – przyjaźnie nastawionym do świata, wielkim, silnym i stanowczym, ale jednocześnie łagodnym, spokojnym. Mów powoli. Zamiast powiedzieć coś, nad czym nie zdążyłeś się zastanowić, daj sobie czas na podjęcie decyzji. Graj na czas – dopytuj rozmówcę, powtarzaj jego kwestię, postaraj się dotrzeć do sedna sprawy – wówczas Twoje „nie” stanie się oczywiste i prostsze do zaakceptowania dla drugiej strony.

Konsekwentnie

Jeśli powiedziałeś „nie”, a Twój rozmówca dalej stara się przekonać Cię do zmiany zdania, bądź jak katarynka – powtarzaj do znudzenia swoją kwestię, nie daj się złamać, nie zmieniaj decyzji. Zdanie typu Podjąłem już ostateczną decyzję, nie uda Ci się mnie przekonać powtórzone kilka razy z rzędu gwarantuje zamierzony efekt!

Projektowanie konsekwencji

Jeśli mimo wykorzystania wszystkich wcześniej przedstawionych pomysłów na działanie asertywne nadal nie udało Ci się zakończyć konwersacji czy dać do zrozumienia rozmówcy, że nic nie wskóra, zobrazuj mu konsekwencje, jakie czekają go, o ile nie da Ci spokoju. Wściekła koleżanka obraża Cię i ma do Ciebie pretensje? Wypowiedz się w takim tonie: Jeśli nie zmienisz sposobu, w jaki ze mną rozmawiasz, zakończymy tę rozmowę i dokończymy ją, kiedy się uspokoisz.

Komentarze

A. 12.08.2015 12:34

Warto przyswoić sobie tą wiedzę, może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie ;)

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.