Stokrotka Magazyn

Szczęśliwy gryzoń

Szczęśliwy gryzoń

Małe zwierzątka, takie jak chomiki, szynszyle czy świnki morskie nie wymagają dużo uwagi. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o ich pielęgnacji. Przed zakupem uroczych gryzoni warto więc sprawdzić, jak się o nie prawidłowo troszczyć.

Mieszkanko

Wybierając lokum dla gryzonia, najlepiej kierować się zasadą: im większe, tym lepsze. Chomiki, świnki morskie czy szynszyle są dość ruchliwymi zwierzątkami, potrzebującymi dużo przestrzeni. Za najbardziej żywiołowe uznaje się szynszyle. Ich naturalnym środowiskiem są tereny górskie, dlatego też należy zapewnić im warunki, w których będą się czuły swobodnie. W przypadku świnki morskiej nie możemy poprzestać na samej klatce – wskazane będzie również zapewnienie zwierzątku większego wybiegu, np. po pokoju. Należy pamiętać, że bez zapewnionej dostatecznej porcji ruchu nasz pupil może stać się uciążliwy, ponieważ będzie hałasować również w nocy.

Dla bardziej wybrednych gryzoni można wybrać dodatkowy domek do spania i zabawy. Klatki i domki najlepiej umieścić w pomieszczeniach, gdzie sami najczęściej przebywamy. Zwierzak będzie miał zapewnione towarzystwo i nie będzie się czuł samotny. Idealnym rozwiązaniem będzie postawienie klatki w nasłonecznionym miejscu, do którego nie dociera przeciąg. W porze jesienno-zimowej nie zostawiajmy jej zbyt blisko źródła ciepła, np. obok grzejnika.

Higiena

Małe gryzonie potrafią same doskonale zadbać o swoją czystość. Z tego względu nie jest wymagane ich częste kąpanie – wystarczy robić to tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy bardzo się ubrudzą). Do mycia używać można letniej wody z dodatkiem specjalnego płynu do kąpieli zwierząt. Sprawdzić może się również szampon dla dzieci.

Nieco inne potrzeby przejawia tylko szynszyla, która wręcz uwielbia kąpiele, a zwłaszcza te w wodzie z piaskiem. Jej należy poświęcić najwięcej uwagi, ponieważ jest bardzo wrażliwa, jeśli chodzi o czystość. Trzeba regularnie dbać o jej futro i uważać, by nie dotykać jej brudnymi rękami.

Sprzątanie klatki najlepiej wykonywać w czasie, gdy gryzonie są najmniej aktywne – np. rano.

Do naszych cotygodniowych obowiązków należeć będzie przede wszystkim wymiana podłoża, na którym przebywa zwierzę. Poza zmianą trocin, warto wcześniej umyć całą klatkę gorącą wodą i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli zwierzak wraca do czystego domku, sam również powinien być wypielęgnowany. Nie zaszkodzi go dokładnie wyczesać i – jeśli zajdzie taka potrzeba – przyciąć pazurki.

Pożywienie

Dieta małych gryzoni jest nieco zróżnicowana, gdyż każdy z nich lubi coś innego. Niemniej jednak, przygotowanie odpowiedniego przysmaku dla pupila nie będzie ani drogie, ani wymagające.

Rarytasy dla chomika lub świnki morskiej:

  • świeże warzywa i owoce, takie jak marchewka, kalafior, sałata czy jabłka;
  • gałązki (np. jabłoni);
  • natka pietruszki.

Przysmaki dla szynszyli:

  • granulaty;
  • mieszanki złożone z suchego pożywienia.

Aby zwierzaki mogły ścierać swoje ząbki, należy im zapewnić dostęp do świeżego siana, które dodatkowo wspomaga prawidłową pracę jelit. W przypadku świnek siano może się też sprawdzić jako pożywienie. Słodkimi łakociami nie powinniśmy częstować przede wszystkim chomików, a i w przypadku innych zwierzątek ich ilość powinna być minimalna.

Zadbajmy o dodatkowe przysmaki w postaci orzeszków lub suchej kukurydzy, które ułatwią skracanie ząbków.

Częstotliwość zmieniania pokarmu uzależniona jest przede wszystkim od apetytu pupila. Optymalne będzie uzupełnianie zapasów raz dziennie. Nieco częściej trzeba będzie wymieniać wodę do picia.

Rozpieszczanie

Niezależnie od wieku, gryzonie będą potrzebowały mnóstwa rozrywki. Najlepiej zapewnią ją różne zabawki, m.in. kołowrotki, sprężynki do wdrapywania się, rury do zjeżdżania, piłeczki do zabawy i gryzaki. Aby nasz mały przyjaciel czuł się komfortowo i był szczęśliwy, należy być do niego przyjaźnie nastawionym i okazywać mu swoje zainteresowanie. Częste głaskanie i zabawy są jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy, że jeśli gryzoń będzie zestresowany, może to wpłynąć negatywnie na wygląd jego futra oraz zachowanie.

Komentarze

Julia 6.05.2017 11:40

Kąpiele w wodzie z piaskiem??? Co za bzdura:/ tak samo jak stawianie klatki w nasłonecznionym miejscu. Jeśli ktoś chce mieć szynszylę z udarem albo grzybicą to polecam stosowanie się do tych rad:|

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.