Stokrotka Magazyn

Studia podyplomowe – dobre dla każdego

Studia podyplomowe – dobre dla każdego

Nigdy nie jest za późno na naukę – nieważne, czy masz dwadzieścia czy sześćdziesiąt lat – o ile skończyłeś studia wyższe, możesz podjąć studia podyplomowe.

Dla osób, które niedawno ukończyły studia

Młodzi ludzie, którzy dopiero co ukończyli studia i wkraczają na rynek pracy, nie mają łatwo. Dlatego chcąc podnieść swoje kwalifikacje, zwiększyć szanse w wyścigu o wymarzoną pracę, poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności – wybierają studia podyplomowe. Część osób skłania się ku kierunkom nawiązującym do wcześniejszego toku nauki, inni – wręcz przeciwnie – wybierają zupełnie odrębne, niezwiązane ze zdobytym wykształceniem zajęcia.

Dla pracowników walczących o awans

W wielu firmach zdobycie kierunkowego wykształcenia związane jest z podwyżką lub awansem. Odbycie studiów podyplomowych równa się nierzadko z umocnieniem własnej pozycji w firmie – przecież ucząc się zdobywamy nowe kompetencje i umiejętności, a tym samym stajemy się lepszymi, bardziej wartościowymi pracownikami. Często, by zdobyć stanowisko kierownicze, wymagane są studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi bądź inne, pokrewne – wówczas warto wybrać właśnie studia podyplomowe. Po pierwsze, ze względu na weekendową formułę nie kolidują z pracą. Po drugie, część pracodawców w całości bądź częściowo finansuje naukę pracownikom. To rozwiązania bardzo korzystne dla osób zatrudnionych.

Studia podyplomowe mają zwykle weekendową formułę – dzięki temu zajęcia nie kolidują z pracą.

Dla tych, którzy chcą poszerzać własne horyzonty

Zdarza się, że uzyskanie dodatkowego wykształcenia nie jest warunkiem zdobycia czy utrzymania pracy oraz nie wiąże się z żadnymi korzyściami materialnymi. Mimo to sporo osób decyduje się studiować w trybie podyplomowym. Chęć poznania kolejnej dziedziny wiedzy, zgłębienia interesujących ich zagadnień, poszerzenia horyzontów myślowych, czy ambicje i potrzeba rozwoju intelektualnego sprawiają, że studia podyplomowe to idealne rozwiązanie dla ludzi ciekawych nowych doświadczeń.

Dla osób chcących się przebranżowić

Zmiana pracy wymaga zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Takie szanse dają właśnie studia podyplomowe. Jesteś urzędnikiem, a chciałbyś zostać marketingowcem? Interesują Cię zagadnienia ekonomiczne, a skończyłeś uczelnię humanistyczną? Nic straconego! Współczesne możliwości edukacyjne pozwalają w krótkim czasie, podczas bardzo intensywnych kursów, uzyskać wykształcenie kierunkowe pozwalające znaleźć wymarzoną pracę.

Przemyśl wybór

Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie studiów podyplomowych, dokładnie przemyśl ich wybór. Czy w Twoim mieście znajduje się uczelnia oferująca tego typu studia? Być może będziesz musiał liczyć się z dojazdami – a to dodatkowe koszty oraz konieczność poświęcenia czasu. Dowiedz się, jak często odbywają się zjazdy, czy istnieje możliwość płatności ratalnych, czy musisz od razu zapłacić za cały rok nauki. Czy kierunek, który wybrałeś, pozwoli Ci na realizację zamierzonych celów? Dobrym pomysłem jest konsultacja z doradcą zawodowym – osoba znająca specyfikę rynku pracy z pewnością podpowie Ci, jak dążyć do osiągnięcia sukcesu.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.