Stokrotka Magazyn

Scrapbooking – idealny na długie zimowe wieczory

Scrapbooking – idealny na długie zimowe wieczory

Szukasz zajęcia, które wypełniłoby długie zimowe wieczory? Scrapbooking, czyli sztuka ręcznego ozdabiania kartek z życzeniami, albumów, tworzenia pamiątkowych ozdób będzie strzałem w dziesiątkę!

Co to w ogóle jest?

To sposób tworzenia niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju dekoracji – dawniej głównie albumów z fotografiami, a dziś – wszystkiego, co stanowić może rodzinną pamiątkę, upominek czy jakikolwiek inny ślad pozytywnych uczuć jednej osoby wobec drugiej. Jest to już także ogromny biznes, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Branża zajmująca się produkcją wszelkich gadżetów służących do scrapbookingu przeżywa tam swoje złote lata.

Techniki scrapbookingu

Jak w praktyce wygląda scrapbooking? Z takich materiałów, jak filc, kolorowy papier, wstążki czy koronki samodzielnie tworzymy elementy dekoracyjnie, z których następnie sklejamy kartkę pamiątkową, ramkę na zdjęcia, czy też album na fotografie. Najpopularniejsze komponenty używane w tej sztuce to ćwieki i nity, występujące w postaci śnieżynek, serduszek, form geometrycznych i wielu innych. Ich kolory, wzory, a nawet sposób przytwierdzania do powierzchni są bardzo różnorodne – wybór jest ogromny zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Podczas tworzenia pięknych przedmiotów korzysta się z przeróżnych technik – jedną z nich jest nawijanie ozdobnych sznurków na papier, inną wycinanie elementów zdobniczych z koronek czy filcu. Ważne, by efekt końcowy był zachwycający i profesjonalny. Niedopuszczalne są błędy – wyciekający klej, krzywo przytwierdzony element, źle dobrana kompozycja czy niepotrzebne zagniecenia i zabrudzenia mogą zniweczyć cały wysiłek autora.

Scrapbooking to zajęcie, które wymaga cierpliwości i dokładności. Warto jednak spróbować! Samodzielnie stworzona kartka lub album to niepowtarzalny prezent i wyjątkowa pamiątka.

Czy to hobby dla każdego?

Niekoniecznie. Jest idealne dla tych, którzy uwielbiają robótki ręczne i manualne, są cierpliwi, dokładni i mają poczucie estetyki. Mężczyźni zdecydowanie rzadziej interesują się scrapbookingiem, aczkolwiek gorąco zachęcamy panów, by choć spróbowali stworzyć coś własnego. Warto zaznaczyć, że to hobby, które można uprawiać w towarzystwie – wieczór spędzony z przyjaciółką przy lampce wina i stole przykrytym akcesoriami do scrapbookingu może upłynąć w bardzo miłej atmosferze, a co równie ważne – pozostaną po nim kreatywne pamiątki.

Dlaczego jego popularność rośnie?

Ponieważ coraz bardziej lubujemy się w rzeczach niepowtarzalnych i oryginalnych, których nikt inny nie posiada. Wysiłek włożony w stworzenie kartki czy albumu oraz czas poświęcony na pracę jest warty dużo więcej niż pieniądze przeznaczone na zakup gotowego produktu. Ponadto czynności manualne odstresowują – konieczność skupienia się na bardzo niewielkich elementach sprawia, że podczas prac manualnych zapominamy o codziennych troskach, stajemy się zrelaksowani i rozluźnieni. Osoba tworząca scrapbookingowe dzieła czerpie więc wielką radość z własnego hobby, natomiast ten, kto zostanie obdarowany takim niezwykłym drobiazgiem z pewnością poczuje się wyjątkowo.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.