Stokrotka Magazyn

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna – o czym pamiętać?

Pierwsze wrażenie bywa mylne. To powiedzenie znane od lat, jednak w sytuacji, kiedy to ono decyduje o dalszym rozwoju kariery, warto zastanowić się nad tym, jak odbierają nas inni i jak chcemy, by nas odbierali. Przeczytaj kilka rad, które pomogą Ci pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Zanim pojawisz się na rozmowie

Wiele osób zapomina, że etap rozmowy kwalifikacyjnej poprzedzony bywa researchem robionym przez pracodawcę. Idealnie wypełnione CV już nie jest jedynym dokumentem, na podstawie którego zostajemy zaproszeni na spotkanie. Przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź, co się stanie, gdy wpiszesz swoje nazwisko do wyszukiwarki internetowej. Zastanów się, czy ogólnie dostępne informacje na Twój temat Cię zadowalają.

Jeśli uznasz, że nie chcesz, by wyszukane treści były ogólnodostępne, zablokuj je lub odznacz się z nich. Z kolei, jeśli twoje nazwisko w ogóle się nie pojawia to też niezbyt dobry sygnał. Pracodawca może pomyśleć, że nie byłeś aktywny zawodowo. Załóż konto zawodowe na kilku dostępnych portalach i opisz swoje kwalifikacje, to na pewno nie zaszkodzi w poszukiwaniu pracy, a może tylko pomóc.

Dwie szkoły

Gdy już pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie zabierz ze sobą CV, pracodawca może Cię ponownie o nie poprosić. Istnieją dwie szkoły, które radzą jak napisać życiorys. Pierwsza z nich głosi, by nie zostawiać pustych, zwłaszcza kilkuletnich luk w życiorysie. Z kolei druga kładzie nacisk na precyzowanie linii zawodowej i dopasowywanie jej pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy.

Idealne rozwiązanie jest zależne od doświadczenia zawodowego. Jeśli masz na swoim koncie wiele lat przepracowanych na stanowisku nie związanym z nową pracą, nie pomijaj tego. Lepiej dobrze umotywować chęć zmiany i wyciągnąć nawet najdrobniejsze elementy doświadczenia łączące oba stanowiska, niż ukrywać je. Z kolei zbytnia skrupulatność też nie jest mile widziana. Osoba rekrutująca przeglądając dziesiątki, a nawet setki CV nie jest zainteresowana pracami dorywczymi czy sezonowymi, które wykonywane były wiele lat temu.

Spokojnie i na temat

Odpowiadając na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej ważne jest, jak to robisz. Czy wiesz, że komunikacja niewerbalna stanowi blisko 70% przekazu, a z komunikatu odbiorca zapamiętuje jedynie 20% całości? Dlatego nie obmyślaj nerwowo odpowiedzi, a już na pewno nie ucz się przykładowych zdań na pamięć! Płynne i spokojne mówienie zrobi na rozmówcy większe wrażenie, niż rzucane w popłochu mądre słówka, którym towarzyszyć będzie nerwowe zaciskanie dłoni czy zagryzanie ust.

Staraj się także opowiadać, a nie odpowiadać. Pracodawca ma Cię zapamiętać, a nie egzaminować z wiedzy czy terminów. Prawdziwe uzasadnienia decyzji na pewno zrobią na nim lepsze wrażenie, niż sztampowe zdania powielane w każdym poradniku.

Sztywne zasady poszły w kąt?

Wydawałoby się, że w porównaniu do cennego doświadczenia i wiedzy, moda i styl są nieistotne. Nie ma jednak nic bardziej błędnego. Strój to nie tylko twoja wizytówka, ale także metoda wyrażenia szacunku wobec kogoś. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej niedopuszczalne jest pojawienie się w krótkich spodenkach czy zbyt wyzywającym ubiorze. I chodź prawdą jest, że tradycyjny ubiór nie ułatwi wybicia się z tłumu, to warto wyróżnić się eleganckim strojem, ale o oryginalnym kroju lub klasycznym w nieco odważniejszym kolorze.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.