Stokrotka Magazyn

Poradnik wakacyjnego fotografa

Poradnik wakacyjnego fotografa

Zdjęcia z wakacji to wspaniała pamiątka, jednak aby uzyskać pożądany efekt, warto pamiętać o kilku zasadach.

Podróże małe i duże, wspaniali ludzie, zachwycające widoki, kuszące potrawy… To wszystko chcielibyśmy zachować w pamięci jak najdłużej, a piękne fotografie będą nam o tym przypominać również w długie jesienne wieczory.

Złote zasady wakacyjnej fotografii

1. Jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, nie bój się korzystać z trybu automatycznego – nie zmarnujesz czasu na żmudne ustawianie trybu fotografowania, a zyskasz większą pewność, że zdjęcie się uda. Nowoczesny, inteligentny sprzęt stanowi duże ułatwienie dla fotografów amatorów. Pamiętaj jednak, by wyłączyć automatyczną lampę. Blask flesza, zwłaszcza w nocy, obróci w niepamięć najpiękniejszy kadr.

2. Zwróć uwagę na kadr i tło – niekiedy wystarczy przykucnąć, by uzyskać zupełnie inny kąt widzenia i uchwycić moment lub miejsce w nowej perspektywie. Jeśli w tle jest ważny obiekt, na przykład zabytek, a na pierwszym planie osoba, dobrze wyważ ujęcie – nie umieszczaj fotografowanej postaci w centrum, by uniknąć banału. Pamiętaj też o zasadzie trójpodziału – niech fotografowany obiekt czy widok zajmuje dwie trzecie kadru.

3. Czym jest pamiątka z wakacji, gdy w ciasnym kadrze mieści się tylko czyjaś buzia ułożona w „dzióbek”? W najlepszym wypadku uzyskamy portret w popularnym stylu selfie. Trudno uwierzyć na słowo, że za nami znajduje się najpiękniejszy widok na Ziemi. Robiąc wakacyjne zdjęcia, zwracajmy też uwagę na tło, otoczenie głównego obiektu.

4. Złota zasada wakacyjnych ujęć – nigdy nie fotografuj pod światło, chyba że kieruje tobą wyższy, artystyczny cel. Szukaj odpowiedniego naświetlenia, aby uzyskać optymalny efekt. Warto wiedzieć, że najtrudniej o dobre zdjęcie w południe. O tej porze na twarzach fotografowanych osób będą widoczne nieestetyczne cienie, które mogą osłabić pożądany efekt. Nie rób zdjęć przez szybę.

5. Wybierając się na dłuższą wycieczkę w nietypowych warunkach, zrezygnuj z noszenia przy sobie kompletu obiektywów, postaw raczej na zapas baterii lub powerbank. Pamiętaj, by nie wymieniać obiektywu w deszczu lub na plaży.

6. Postaw na jakość, a nie na ilość – nie ma sensu przywozić z podróży tysięcy zdjęć, lepiej zrobić ich mniej, ale ze starannością. Zastanów się też, co warto uwieczniać na zdjęciu – budynki czy chwile? Pobaw się w reportera – skup się na niuansach, szukaj smaczków i tego, co specyficzne dla danego miejsca, niepowtarzalne, a twoje zdjęcia z pewnością będą wyjątkowe.

7. Wstawaj, skoro świt – aby uwiecznić na zdjęciach najpiękniejsze, ale też najbardziej popularne miejsca i obiekty, dobrze jest udać się na fotograficzne „polowanie”, zanim przysłoni je tłum turystów i spacerowiczów.

8. Zejdź ze szlaku – poza zapełnionymi tłumem skwerami i ulicami kryją się miejsca, w których toczy się prawdziwe życie mieszkańców. To prawdziwy bank niepowtarzalnych ujęć i niezapomnianych chwil. Przestrzegaj jednak kulturowych i obyczajowych zasad panujących w danym miejscu, aby nie narazić się na nieprzyjemności, a nawet utratę sprzętu fotograficznego albo kary.

9. Rób notatki! To pomoże uporządkować zdjęcia i wakacyjne wspomnienia.

10. Pamiętaj, że wakacje to wyjątkowy czas wypoczynku i relaksu. Fotografuj to, co piękne, ale zanim przesłonisz świat obiektywem, postaraj się poczuć magię miejsca, w którym się znalazłeś. Ciesz się chwilą!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.