Stokrotka Magazyn

Podróże zainspirowane kinematografią

Podróże zainspirowane kinematografią

Jeśli jesteś jednocześnie fanem kina i podróży, połącz obie pasje i zwiedzaj wspaniałe miejsca śladami ulubionych bohaterów.

Paryż Amelii („Amelia”)

Dzielnica Montmartre położona na wzgórzu – to tutaj rozpoczyna się fabuła filmu przedstawiającego losy Amelii. Widz może podziwiać piękne scenerie tego klimatycznego rejonu, w którym sporo jest uroczych kawiarenek, miejsc ważnych dla kultury i historii Francji, charakterystycznych bazarów z owocami czy sklepików z lokalną prasą. Dziś Montmartre wygląda nieco inaczej niż w filmie, jednak mnogość atrakcji turystycznych zgromadzonych w tejże dzielnicy sprawia, że z pewnością warto ją odwiedzić.

Londyn Jamesa Bonda („Skyfall”)

Londyn Jamesa Bonda jest dokładnie taki, jak agent 007 – energiczny, tętniący życiem, łączący w sobie tradycję i nowoczesność, siłę charakteru, wielką urodę, moc i nostalgię. Nowoczesne budynki najważniejszych instytucji państwowych stoją obok znanych na całym świecie reliktów architektonicznych. W tle filmu możemy zauważyć zabytki wpisane na światową listę UNESCO, jak chociażby Old Royal Naval College. Wraz z Bondem przemieszczamy się ulicami Londynu, zwiedzamy gmach Muzeum Narodowego, mosty nad Tamizą, obserwujemy Big Bena i znane wszystkim dobrze London Eye. Planując wyjazd do Londynu warto obejrzeć go z wody, korzystając z możliwości rejsu statkiem czy – jak znany agent – wsiąść na motorówkę.

Rzym Jepa Gambardella („Wielkie Piękno”)

Jep – główny bohater przezabawnego i jednocześnie bardzo mądrego filmu „Wielkie Piękno” to świetny przewodnik po współczesnym Rzymie. Pokazuje nie tylko swoje ulubione miejsca, ale i wydarzenia kulturalne, jakie rozgrywają się w każdej części jednej z najważniejszych stolic Europy. Sporo najważniejszych zabytków starożytnej architektury, jak Koloseum, Park Akweduktów czy słynny posąg Neptuna przedstawionych jest w kontraście do głośnych dyskotek, rozświetlonych kolorowymi światłami. Popijając pyszną włoską kawę, obserwujemy jednocześnie spotkanie historii z nowoczesnością.

Lublin Kacpra („Carte Blanche”)

Wśród naszych propozycji podróży zainspirowanych kinematografią, obok najważniejszych europejskich miast znalazł się także Lublin. To prężnie rozwijające się i nowoczesne miasto oglądamy oczami Kacpra – tracącego wzrok nauczyciela historii. Dlatego też scenerie miasta są bardzo specyficzne – bo widziane jak przez mgłę, niedokładnie, jednak na tyle wyraźnie, by móc odczuć niesamowitą atmosferę Lublina, połączenie wschodnich tradycji i dokonujących się zmian. Tętniące życiem centrum, piękne panoramy i czyste uliczki kontrastują z niezbyt czystymi, ciemnymi zakątkami i dzielnicami, w których próżno szukać oświetlenia czy atrybutów współczesnych metropolii. Lublin to miasto pełne kontrastów, zmieniające się na naszych oczach. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób pragnie je odwiedzić. A zatem, serdecznie zapraszamy do Lublina!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.