Stokrotka Magazyn

Pielęgnacja kota latem

Pielęgnacja kota latem

W okresie letnim, gdy temperatury sięgają niemożliwych do wytrzymania poziomów, nasz kot wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Sprawdźcie zatem, co robić, aby nasz pupil czuł się komfortowo podczas upałów.

Mniej jedzenia, więcej picia

Uzupełniajmy kocie miski z rozwagą. Wielkość porcji powinna być dostosowana do potrzeb kocich organizmów. W lecie najlepiej podawać kotu lekką, mokrą karmę. Jeśli zdecydujemy się na karmę suchą, musimy zadbać o to, aby kot przyjmował jednocześnie więcej płynów. Zmniejszenie apetytu w okresie letnim jest normalne, jednak jeśli zauważymy duże odchylenia od normy i znaczny spadek wagi, skontaktujmy się z weterynarzem, bo może to sugerować choroby układu pokarmowego.

Woda

Dostęp do świeżej wody to podstawa. Miskę powinniśmy napełniać nawet kilka razy dziennie. Częste wymienianie wody zapobiega również rozmnażaniu się bakterii. Nie wrzucajmy też do niej kostek lodu, ponieważ lodowata woda może powodować zapalenie gardła. Jeśli wychodzimy z domu na dłuższy czas, zostawmy kotu wodę w dodatkowych miseczkach.

Objawy udaru u kota to m.in.: nadmierne pobudzenie, dyszenie, ślinotok, drgawki i utrata przytomności.

Chłodna woda jest ważna, jednak jej nadmiar może być szkodliwy. Wykluczone jest zwłaszcza kąpanie w niej kota w upalne dni, gdyż może to doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jeśli naprawdę chcemy pomóc naszemu kotu, możemy lekko zwilżyć wilgotnymi ręcznikami jego futro na brzuchu, pod brodą, a także na poduszkach łap i zewnętrznej części uszu, czyli częściach ciała, które nagrzewają się najbardziej. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie w zlewie lub wannie niewielkiej kałuży, w której kot będzie mógł nieco się ochłodzić łapkami.

Co z sierścią?

Starajmy się jak najczęściej wyczesywać kota. Skołtuniona sierść zatrzymuje ciepło i może powodować poważny dyskomfort. Skóra pod nią nie oddycha i łatwo się odparza.

Pamiętaj! Rasy kotów nagich (np. sfinksy), długowłosych i z białą sierścią są najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur.

Szukając cienia

Warto zadbać o miejsce przebywania naszego kota. Czy to w ogrodzie, czy w domu, udostępnijmy mu spokojne, zacienione miejsce, w którym będzie mógł skryć się przed słońcem. Wybierajmy takie pomieszczenia, w których działa dobra wentylacja. Dopilnujmy też, aby pokój nie nagrzewał się zbyt szybko, pozostawiając zasłonięte okna. Uważajmy jednak, by kot nie złapał przeziębienia przy przemieszczaniu do bardzo chłodnego pomieszczenia po wcześniejszym wylegiwaniu się w promieniach słonecznych.

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Pozwólmy kotu zdecydować, co chce robić w czasie upałów. Prawdopodobnie większość dnia będzie spędzał na drzemkach albo wylegiwaniu się na zimnych kafelkach. Nie zmuszajmy go do ciągłego i nadmiernego ruchu. Powoduje on podniesienie temperatury ciała, a to z kolei dyskomfort. Aby jednak kot nie przeleżał całego lata bez ruchu, możemy spróbować zachęcić go zabawy. Proponujmy mu zwłaszcza takie jej formy, w których będzie miał do czynienia z chłodną wodą lub np. kostkami lodu.

Ach to słońce!

W sytuacji, gdy nasz kot przebywa często poza domem i narażony jest na poparzenie promieniami słonecznymi, możemy zabezpieczyć końcówki jego uszu kremem z filtrem. Szczególnej troski w pielęgnowaniu wymagają koty, które mają wrażliwą skórę lub też wykazują skłonność do chorób spojówek i uszu.

W podróży

W czasie upałów najlepiej unikać podróżowania z kotem. Jednak jeśli już musimy wyjechać, to trzymajmy pupila w przewiewnym transporterze z dostępem do świeżej wody. Ustawmy go w zacienionym miejscu, aby się nie nagrzewał, i podczas postojów koniecznie wyciągajmy go z samochodu.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.