Stokrotka Magazyn

Organizujemy Dom Tymczasowy dla zwierzaków

Organizujemy Dom Tymczasowy dla zwierzaków

Podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować tymczasowe miejsce pobytu dla psów, kotów i innych zwierzaków, samotnych lub porzuconych, czekających na adopcję.

Dom Tymczasowy a schronisko

Czym różni się Dom Tymczasowy od schroniska? Te ostatnie często są przepełnione, panuje tam spory hałas, mniej śmiałe zwierzaki nie mogą dostać się do misek z pożywieniem, a klatki są ciasne i niewielkie. Pracownicy dwoją się i troją, by zapewnić pupilom jak najlepsze warunki bytowe oraz jak najwięcej czułości, jednak ze względu na liczbę zwierząt ich możliwości są jednak ograniczone. Z pomocą przychodzą osoby oferujące tak zwaną „tymczasówkę” – czyli swego rodzaju sanatorium dla czworonogów. Co ważne, czas pobytu nie jest z góry określony. Trudno bowiem przewidzieć, jak długo potrwa poszukiwanie stałego miejsca zamieszkania dla konkretnego pupila. Może okazać się, że to tylko kilka tygodni, w innych przypadkach – kilka miesięcy, a nawet lat. Decydując się na stworzenie Domu Tymczasowego, należy brać pod uwagę wszystkie te ewentualności oraz mieć na uwadze fakt, jak wielką traumą mógłby być dla zwierzęcia powrót do schroniska.

Chciałbyś pomóc bezdomnym zwierzętom, ale nie możesz przygarnąć żadnego na stałe? Pomyśl o zorganizowaniu Domu Tymczasowego. Możesz zaoferować zwierzakowi ciepły kąt, miłość i opiekę do czasu, aż nie znajdzie stałego miejsca zamieszkania.

Co z kosztami?

Wszystkie koszty związane z utrzymaniem zwierzaka, karmieniem go, wizytami u weterynarza, dbaniem o higienę, pokrywa często fundacja, np. „Przystanek Schronisko”, zajmująca się poszukiwaniem opiekunów dla bezdomnych psów i kotów. Sprawa ma się nieco inaczej, jeśli to schronisko poszukuje „tymczasówek” – wówczas koszty opieki nad pupilem zależne są od budżetu konkretnego schroniska oraz środków, jakie przeznaczyło ono na ten właśnie cel.

Obowiązki opiekuna

Chcesz zostać opiekunem psa lub kota? Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przemyśl wiele różnorodnych kwestii. Kto będzie opiekował się zwierzakiem pod Twoją nieobecność? Czy masz czas, by jeździć z nim do weterynarza, zadbać o wymagane szczepienia, chodzić na spacery? Czy jesteś gotowy na nocne wyprowadzania czworonoga za potrzebą? Uświadom sobie, że każde zwierzę ma swoje przyzwyczajenia, bardzo mocno zmieni Twój dotychczasowy tryb życia i wpłynie na jego bieg. Czeka Cię mnóstwo obowiązków oraz – nie ukrywajmy – niedogodności związanych z opieką nad zwierzęciem.

Wielka radość

W zamian otrzymasz jednak coś niesamowitego: miłość zwierzaka. Czworonogi w cudowny sposób potrafią odwdzięczyć się osobie, która właściwie o nie dba. Ogromne dawki endorfin wytwarzające się podczas przebywania z uroczym pupilem wynagradzają wszelkie troski i niewygody.

Gdzie możesz się zgłosić?

Jeżeli, rozważywszy wszelkie plusy i minusy, zdecydowałeś się na to, by założyć Dom Tymczasowy, zgłoś się do fundacji z Twojego miasta lub do najbliższego schroniska dla zwierząt. Tamtejsi pracownicy udzielą Ci wszelkich szczegółowych informacji, pomogą załatwić formalności i przygotują Cię na niesamowitą przygodę, jaką jest stworzenie Domu Tymczasowego dla zwierzęcia.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.