Stokrotka Magazyn

Odkryj na nowo bibliotekę

Odkryj na nowo bibliotekę

Biblioteka kojarzy Ci się wyłącznie z regałami pełnymi książek i bezwzględną ciszą? To znaczy, że już dawno w niej nie byłeś!

Co znajdziesz w bibliotece?

Nie tylko książki. Prócz ogromnych księgozbiorów zawierających tytuły polskie i zagraniczne, nowości wydawnicze i literackie perełki, w wypożyczalni znajdziesz także prasę: zarówno tę polską, jak i europejską czy światową. Masz ochotę poczytać najnowsze wydanie „The New York Timesa” lub „Bilda”? Odwiedź najbliższą placówkę biblioteczną! Coraz częściej biblioteki gromadzą książki w formie e-booków lub audiobooków. Nie musisz więc dźwigać ciężkich tomów: często wystarczy odpowiedni czytnik, by móc cieszyć się ulubioną literaturą.

Co prócz książek?

W wielu bibliotekach funkcjonują kawiarnie, niewielkie restauracje, knajpki, w których napijesz się kawy i przegryziesz coś pysznego. Miejsce do zabawy znajdą w bibliotece także dzieci: specjalnie wydzielone kąciki, gdzie najmłodsi będą mogli zrobić sobie przerwę od czytania są coraz częściej spotykane. Warto wspomnieć ponadto o drobnych szczegółach, jak ksera i skanery samoobsługowe – pozwalają skopiować kilka stron książki, na przykład tych zawierających najważniejsze informacje, które przydadzą się w szkole lub na uczelni. Komputery z dostępem do Internetu czy czytniki e-booków dostępne dla odwiedzających bibliotekę znacznie ułatwiają poszukiwanie informacji i poszerzanie wiedzy.

Przerwa na filiżankę kawy? Dlaczego nie! Później możesz dalej buszować między półkami.

Się dzieje!

Wieczorki literackie, spotkania autorskie, wykłady, prelekcje – to wszystko dzieje się w bibliotekach! Wiele placówek organizuje cykliczne wydarzenia, zapraszając do udziału najwybitniejszych autorów, krytyków literackich czy profesorów literatury. Nierzadko zdarza się, że popularne i ważne w danym regionie osobistości, jak prezydenci miast, aktorzy, właściciele wielkich przedsiębiorstw zapraszani są do czytania dzieciom. Maluchy wraz z opiekunami mają możliwość posłuchania ulubionych książek czytanych przez znanych i lubianych.

Bez ograniczeń

Nowoczesne biblioteki w pełni dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, małych dzieci czy matek niemowląt. Komfortowe wnętrza, w których na wygodnym fotelu, z kubkiem gorącej kawy można poczytać książkę nim zdecydujemy, czy rzeczywiście chcemy ją wypożyczyć, sprawiają, że w bibliotece można z przyjemnością spędzać długie godziny. Warto dodać, że bibliotekarze są jak najbardziej otwarci na sugestie i wymagania czytelników. Dlatego wszelkie pomysły dotyczące wydarzeń, jakie mogą odbyć się w wypożyczalni, osób, które można by zaprosić lub książek i gazet, których brakuje, spotykają się z wielkim zainteresowaniem. Placówkom zależy przecież na zwiększeniu poziomu czytelnictwa w Polsce, a tym samym – powrocie do lat świetności bibliotek. Początek owych zmian widać już od dawna: biblioteki przestały być skansenami, a stały się innowacyjnymi, nowoczesnymi centrami literackimi oraz kulturalnymi.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.