Stokrotka Magazyn

O popularności gier planszowych wśród dorosłych

O popularności gier planszowych wśród dorosłych

„Kolejka”, „Monopoly”, „Osadnicy z Catanu” albo „Scrabble”. Gry planszowe to doskonały pomysł na długie zimowe wieczory. To rozrywka zarówno dla pary, jak i większej grupy. A co najlepsze, grać możemy praktycznie wszędzie!

Skąd tak nagły wzrost popularności planszówek? Jedna z teorii głosi, że współczesny człowiek czuje się coraz bardziej przesycony nowoczesnymi technologiami oraz presją bycia on-line przez całą dobę. Jesteśmy zmęczeni kontaktami w świecie wirtualnym, a brakuje nam rozmów twarzą w twarz. Gry planszowe są idealną odskocznią od ekranu komputera.

Co zyskujemy?

Oprócz tego, że dają frajdę grającym, planszówki niosą za sobą wiele zalet. Pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Uczą koncentracji, o którą jest nam obecnie coraz trudniej. Gra wymaga namysłu i skupienia na jednej czynności, zaplanowania strategii, a nierzadko – sporego wysiłku intelektualnego. Gracze doskonalą umiejętność obserwacji i odczytywania emocji (a tym samym, taktyki) innych uczestników zabawy. Dowiadują się, jakie znaczenie ma mowa ciała i jakie informacje można z niej uzyskać. W wielu przypadkach przydaje się również talent do negocjacji i perswazji.

Gdzie gramy?

Rosnąca popularność tego typu rozrywki nie uszła uwadze właścicielom pubów i klubokawiarni. Coraz więcej lokali udostępnia klientom miejsce do gry. Możemy skorzystać z dostępnych na miejscu planszówek lub przynieść własne. Rozgrywane są nawet całe turnieje! Jeśli chcemy zintegrować ze sobą nowe osoby w towarzystwie, zorganizujmy spotkanie przy grach planszowych. Wspólna zabawa obudzi we wszystkich ducha rywalizacji – ale i współpracy, pozwoli lepiej się poznać i poczuć swobodnie w grupie. Gry to także znakomita propozycja na spotkanie w rodzinnym gronie. Zamiast poruszać drażliwe tematy polityczne lub osobiste, sięgnijmy do szuflady po planszówkę i… zagrajmy!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.