Stokrotka Magazyn

Miłośnicy płyt winylowych

Miłośnicy płyt winylowych

To, czego słuchamy, ma znaczenie. To przekonanie, zaczerpnięte z powieści Nicka Hornby’ego „Wierność w stereo”, podziela z pewnością niejeden fan muzyki. Jednak nie mniej ważny jest sam nośnik, za pomocą którego odtwarzamy ulubione dźwięki.

Gramofon wynalazł w 1887 r. Emil Berliner, późniejszy założyciel pierwszej na świecie wytwórni płytowej Deutsche Grammophon. Początkowo, do produkcji płyt stosowany był m.in. kauczuk (ebonit), a następnie szelak (odmiana żywicy). W latach 40. XX wieku pojawił się nowy materiał – polichlorek winylu, zwany po prostu winylem.

Jakim sposobem z płyty wydobywa się dźwięk? Muzyka zapisywana jest w ułożonych spiralnie na płycie rowkach. Gdy winyl się obraca, wówczas igła – znajdująca się w rowku – wprawiana jest w ruch. Drgania igły odtwarzają natomiast sygnał akustyczny, który został uprzednio zapisany na czarnym krążku.

Płyty winylowe mają zwykle średnicę 7, 10 lub 12 cali. Dwunastocalowe krążki mogą zawierać do 60 minut materiału – to tzw. longplaye, czyli płyty długogrające. Na płytach siedmiocalowych, mieszczących jedynie kilka minut nagrania po obu stronach, wydawane są single.

Winyle w liczbach

  • Rosnącą popularność winyli obserwuje się na świecie od około 2007 roku. W samej Wielkiej Brytanii sprzedano w 2014 roku aż 1,4 mln sztuk czarnych krążków.
  • Płyty winylowe notują także spektakularny wzrost na polskim rynku. Jak podaje ZPAV (Związek Producentów Audio Video), ich sprzedaż utrzymuje się obecnie na poziomie ponad 6,5 mln złotych.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.