Stokrotka Magazyn

Kurs na prawo jazdy – jak się przygotować?

Kurs na prawo jazdy – jak się przygotować?

Kupno wymarzonego samochodu i planowanie podróży z przyjaciółmi to marzenie niejednej z nas. Zanim jednak siądziemy za kółkiem, musimy uzbroić się w cierpliwość. Czeka nas kurs przygotowujący do egzaminu, który składa się z części merytorycznej, a także praktycznej, podczas której instruktor nauczy nas prowadzić pojazd i odpowiednio zachować się na drodze.

Dla większości osób egzamin na prawo jazdy to nie lada stres. Warto solidnie się do niego przygotować, aby skrócić oczekiwanie na dokument uprawniający do jazdy do minimum.

  • Po pierwsze musisz przygotować odpowiednią sumę pieniędzy. Obecnie kurs obejmujący przygotowanie do części testowej, a także praktycznej, kosztuje około 1400 zł. Jeśli chcesz wykupić dodatkowe lekcje doszkalające, za godzinę zapłacisz 50 zł. Koszt egzaminu teoretycznego to 30 zł, praktycznego – 140 zł.
  • Nie traktuj części teoretycznej kursu według schematu: zapamiętać, zdać i zapomnieć. W czasie jazdy autem znajomość znaków drogowych, a także zasad panujących na drodze jest niezbędna do tego, aby czuć się bezpiecznie wśród pozostałych uczestników ruchu. Skorzystaj z darmowych programów, w których przećwiczysz odpowiedzi na pytania, mogące pojawić się podczas egzaminu.
  • Próbne jazdy to twój czas na naukę. Nie poruszaj się stale tymi samymi trasami, których spodziewasz się na egzaminie. Zachęć instruktora, abyście pojechali w inne miejsce, a nawet za miasto. Dzięki temu poznasz różne warunki na drodze, a także poćwiczysz jazdę poza terenem zabudowanym. Jest to również dobra okazja do sprawdzenia wiedzy teoretycznej. Poproś instruktora, aby przepytał cię z dozwolonych prędkości w danym obszarze.
  • Wiele osób przed rozpoczęciem kursu „pobiera lekcje” od rodziny lub znajomych. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ nasi bliscy mogli zdawać prawo jazdy wiele lat temu, na zupełnie innych zasadach. Mogą przekazać ci błędne nawyki, których trudno będzie się pozbyć. Często nie są również tak wyrozumiali, jak instruktor. Ciągłe narzekania lub krzyki mogą skutecznie zniechęcić cię do nauki jazdy samochodem.
  • Przed egzaminem wyśpij się, zjedz śniadanie, wypij ulubioną kawę lub herbatę. Może się okazać, że zostaniesz wywołana na samym końcu, wówczas lepiej być najedzoną, aby nie stresować się dodatkowo pustym żołądkiem. Przemyśl, czy nie lepiej wybrać się na egzamin bez towarzystwa – obecność bliskich osób może cię rozpraszać.
    Pamiętaj, że kurs na prawo jazdy to inwestycja, od której zależy nie tylko twoja niezależność, ale także sukces zawodowy. W wielu firmach prawo jazdy kategorii B jest nie tyle co wymaganą, ale mile widzianą pozycją w CV.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.