Stokrotka Magazyn

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych – hit czy kit?

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych – hit czy kit?

Kto powiedział, że kolorowanki to zabawa tylko dla najmłodszych? W Europie coraz większą popularnością cieszą się malowanki przeznaczone dla dorosłych – mają pomóc w uspokojeniu skołatanych nerwów przepracowanych i zmartwionych codziennymi kłopotami ludzi. Czy rzeczywiście działają?

Harmonia wzorów

Kolorowanki antystresowe są dokładnie przemyślane: wzory tworzą często harmonijne obrazy, z jasno zaznaczonym środkiem oraz powtarzającymi się schematami. Nie są to malunki, które pamiętamy z dzieciństwa, przedstawiające postaci Myszki Miki czy Gumisiów. Malowanki przeznaczone dla dorosłych pozwalają naszemu umysłowi oderwać się od codzienności, a dzięki specjalnemu układowi kształtów zrelaksować się i osiągnąć harmonię. Poczucie spokoju, bycia we właściwym miejscu oraz – po prostu – relaks to uczucia, które poczujemy po krótkiej chociażby zabawie w kolorowanie.

Kolorowanki antystresowe zostały stworzone specjalnie dla dorosłych. Pomagają zrelaksować się i osiągnąć harmonię po ciężkim dniu. To chwila sam na sam ze sobą.

Ucieczka od szarej rzeczywistości

Natłok obowiązków w pracy i domu, zajmowanie się dziećmi, ciągłe spoglądanie na zegarek, by wyrobić się z zaplanowanymi zadaniami sprawiają, że zapominamy o odpoczynku i higienie układu nerwowego. Kolorowanki pozwalają nam o tę higienę zadbać: oderwać się na chwilę od wymagającego szefa, sprzątania, gotowania, prasowania i robienia zakupów. To chwila sam na sam ze sobą, jednak bez rozmyślania o tym, co jeszcze musimy zrobić. Kolorowanki antystresowe pozwalają nam powrócić do świata dzieciństwa, do ówczesnej beztroski i radości.

Nie dla każdego

Nie każdy jednak odnajdzie radość i spokój w ozdabianiu malowanek antystresowych. Dla niektórych tego typu sposób na pozbycie się codziennych stresów jest całkowicie nieskuteczny. Jeśli najlepiej czujesz się na siłowni, na rowerze lub pływając, to taka statyczna forma dbania o swój komfort psychiczny może okazać się kompletnie nieatrakcyjna. Ci, którzy preferują długie rozmowy z przyjaciółmi oraz potrzebują obecności drugiej osoby, by móc wyrzucić z siebie wszystkie złe emocje – prawdopodobnie także nie odczują mocy kolorowanek, które wypełnia się przecież w samotności i w skupieniu.

Prymitywna zabawa

Część osób traktuje kolorowanki antystresowe dokładnie tak samo, jak zwykłe dziecięce malowanki. Niektórzy nie odróżniają harmonijnie zaprojektowanego wzoru pomagającego oczyścić umysł od postaci Pinokia. Proces kolorowania jest przecież podobny – białe dotąd kartki zapełnia się barwami.

Co na to eksperci?

Psychologowie i psychoterapeuci są podzieleni w kwestii kolorowanek. Jedni uważają je za świetnie narzędzie do oczyszczania myśli, dbania o siebie i własny umysł, inni – za stratę czasu i rozrywkę dobrą dla dzieci. Trudno więc jednoznacznie określić, czy kolorowanki antystresowe faktycznie pomagają osiągnąć zamierzony cel. Dlatego każdy, kto choć trochę zaciekawiony jest tematem malowanek, powinien po nie sięgnąć. Koszt zabawy jest niewielki, warto więc przekonać się na własnej skórze, a raczej umyśle, czy przypadnie Ci ona do gustu!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.