Stokrotka Magazyn

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Niezależnie od tego, czy chcesz wywrzeć dobre wrażenie na nowym pracodawcy, atrakcyjnym facecie czy przyszłej teściowej – trzymaj się podstawowych zasad.

Bądź naturalna

Zachowuj się tak, jak zachowujesz się na co dzień. Naturalność to jeden z największych atutów każdej kobiety, dzięki któremu na pewno wzbudzisz sympatię. Działanie na siłę, przesadne próby przypodobania się komuś, próby udawania kogoś, kim się nie jest – zawsze kończą się źle. Jeśli Twoją mocną stroną nie jest opowiadanie ciekawych historii, nie zaczynaj opowieści o całym Twoim życiu. Jeśli niezbyt dobrze wychodzi Ci opowiadanie żartów, po prostu ich nie opowiadaj.

Wyobraź sobie, że osoby, z którymi widzisz się po raz pierwszy, są Ci dobrze znane – i traktuj je bez dystansu, życzliwie, nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Słuchaj

Nie skupiaj całej uwagi na sobie. Wsłuchuj się w to, co mają do powiedzenia Twoi rozmówcy. Wnikliwe słuchanie to sukces udanej konwersacji – nawiązuj do wcześniejszych wypowiedzi Twoich interlokutorów, odpowiadaj na zadawane przez nich pytania, jeśli czegoś nie zrozumiałaś bądź nie dosłyszałaś – uprzejmie poproś o powtórzenie.

Dowcipkuj – ale z umiarem!

Odrobina dobrego humoru przyda się w każdej sytuacji. Jeśli dzięki drobnym, taktownym i opowiadanym z umiarem żartom uda Ci się rozładować atmosferę – zyskasz sympatię w oczach swoich rozmówców. Pamiętaj, że aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, musisz dokładnie wyważyć to, co mówisz – niech Twoje dowcipy będą zabawne, ale stosowne, nieprzesadzone i dostosowane do sytuacji.

Trzymaj nerwy na wodzy

Nerwowe trzaskanie palcami o blat stołu, bujanie nogami, głębokie wdechy i wydechy, trzęsący się głos – te wszystkie oznaki nerwowości są bardzo źle widziane zarówno przez potencjalnych pracodawców, jak i przyszłych członków rodziny.

Stres potrafi zrujnować wszystko – trzymaj więc nerwy na wodzy, postaraj się rozluźnić i nie denerwować się.

Zwróć uwagę na mowę ciała

Pamiętaj, że podczas rozmowy liczą się nie tylko słowa, ale i postawa, gesty, kontakt wzrokowy. Wyrażaj sympatię i pozytywne nastawienie do rozmówcy nie tylko poprzez to, co mówisz, ale i to, jak się zachowujesz, jak na niego patrzysz, jak gestykulujesz.

Ubierz się schludnie

Ubiór odpowiedni do okazji to jedna z podstawowych zasad savoir vivre’u. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną – załóż granatowy bądź czarny strój oficjalny, jeśli idziesz na pierwszą randkę – ubierz romantyczną, lecz niezbyt wyzywającą sukienkę, jeśli masz w planach poznanie przyszłych teściów – postaw na strój wizytowy. Niezależnie od okazji zawsze powinnaś wyglądać czysto i schludnie, nie zapomnij o wyprasowaniu ubrań, o odpowiednich dodatkach i butach pasujących do stroju.

Zadbaj o fryzurę i makijaż

Jeśli Twój strój będzie nienaganny, jednak fryzura i makijaż będą świadczyły o nieprzespanej nocy – zapomnij o pozytywnym pierwszym wrażeniu. Odpowiednie uczesanie – niezbyt wymyślne, raczej klasyczne, skromne, ale i nowoczesne, modne – doda Ci uroku i zgarniesz pierwsze punkty podczas randki. Makijaż tuszujący niedoskonałości, podkreślający atuty Twojej urody, sprawi, że w oczach interlokutorów nabierzesz pewności siebie i profesjonalizmu, oraz wzbudzisz ogromną dozę sympatii.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.