Stokrotka Magazyn

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera i Internetu?

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera i Internetu?

Uzależnić możemy się niemal od wszystkiego, na czym nadmiernie skupiamy swoją uwagę. W ostatnich dekadach poważnym problemem stał się siecioholizm, czyli uzależnienie od komputera i Internetu.

Siecioholizm nie został jeszcze oficjalnie zakwalifikowany jako osobna choroba. Naukowcy kwalifikują ten problem ogólnie jako zaburzenie nawyków i popędów. Stosują przy tym kilka różnych nazw: „zespół uzależnienia od Internetu”, „patologiczne używanie Internetu”, „nadużywanie Internetu”. Dla potrzeb tego artykułu wybiegnijmy nieco w przyszłość i powiedzmy wprost: zespół uzależnienia od Internetu to choroba, która może dotknąć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

Ile czasu spędzasz w sieci?

Omawiane uzależnienie posiada szereg charakterystycznych objawów. Problem możemy zacząć podejrzewać, gdy proporcja między czasem spędzanym przed ekranem komputera a innymi aktywnościami ulega zachwianiu. Mówiąc prościej – kłopot zaczyna się wtedy, gdy dana osoba rezygnuje ze spędzania czasu ze znajomymi, zaniedbuje obowiązki, takie jak szkoła czy praca, a w skrajnych przypadkach także potrzeby fizjologiczne, jak sen oraz jedzenie i całą energię poświęca na e-rozrywkę.

Panujesz nad emocjami?

Kolejnym objawem uzależnienia od Internetu jest rozdrażnienie powodowane brakiem możliwości skorzystania z komputera lub innego urządzenia (konsoli, tabletu). Odcięcie od sieci (brak prądu, awaria sprzętu) u osób uzależnionych wywołuje agresję i może prowadzić do depresji.

Niekoniecznie przy komputerze…

Irracjonalne, trudne do wytłumaczenia zachowania nie muszą mieć bezpośredniego, widocznego związku z Internetem. Osoby uzależnione stają się nadpobudliwe, izolują się, cechują się znacznymi wahaniami nastroju, miewają problemy z koncentracją, snem i utrzymywaniem relacji z innymi ludźmi. Uzależnienie od komputera prędzej czy później przejawia się także w zaniedbywaniu obowiązków. Osoby cierpiące na siecioholizm nie potrafią też kontrolować wydatków, wszystkie pieniądze przeznaczają na sprzęt lub gry.

Grupy podwyższonego ryzyka

Uzależnienie (nie tylko od komputera) może dotknąć każdego.

Alkoholizm czy narkomania występują w każdym środowisku, ponieważ o tym, czy popadniemy w uzależnienie decyduje szereg zmiennych. Można jednak wytypować grupy osób szczególnie narażonych na siecioholizm. Przede wszystkim są to osoby młode i zagubione, bez wyraźnego poczucia własnej wartości.

W uzależnienie od Internetu o wiele łatwiej wpaść osobom, które w realnym świecie mają kłopot z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. W sieci są anonimowe, stają się odważniejsze i czują się pewniej. To samo dotyczy tych, którzy korzystają z Internetu w poszukiwaniu miłości i romansów. Nadużywać Internetu mogą też ci, którzy cierpią już na inne zaburzenie, na przykład hazardziści, którzy realne kasyna zamieniają na gry online.

Prognozy na nieodległą przyszłość

Komputery odgrywają w naszym życiu coraz istotniejszą rolę. Stają się narzędziem pracy i rozrywki dla coraz większej rzeszy osób. Młodzi ludzie, a przede wszystkim dzieci nie znają świata bez komputerów, Internetu i urządzeń mobilnych. Według aktualnych szacunków uzależnienie od komputera dotyka około 20% użytkowników tych urządzeń. Wydaje się, że ta nienazwana jeszcze oficjalnie choroba stanie się wkrótce prawdziwą plagą. Tym większą uwagę powinniśmy przykładać do kontrolowania tego, jak z komputerów korzystają nasze dzieci, i jak korzystamy z nich my sami.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.