Stokrotka Magazyn

Gap Year dla dorosłych

Gap Year dla dorosłych

Roczną przerwę od nauki wykorzystują zwykle studenci lub absolwenci uczelni wyższych, aby odpocząć i zastanowić się, co chcą robić w swoim życiu. To też przede wszystkim doskonała okazja do długich podróży. Coraz częściej z Gap Year korzystają też osoby dorosłe, które czują się wypalone zawodowo lub potrzebują odetchnąć od nudnej codzienności.

Współcześnie młode osoby coraz później zakładają rodzinę, decydują się na własny dom i dzieci. Nierzadko, blisko 30. urodzin, które traktują jako kolejną umowną granicę wkroczenia w dorosłość, decydują się na przerwę w codziennych obowiązkach. Gap Year staje się również receptą na wypalenie zawodowe. Po latach pracy w jednej firmie, która już nie daje satysfakcji, ma się ochotę wyrwać, odpocząć, przeżyć coś nowego, co być może stanie się motorem do zmiany swojego życia.

Podróż w nieznane

Na co liczą ci, którzy decydują się na roczny wyjazd? Być może mają nadzieję na znalezienie prawdziwej miłości lub swojego miejsca, a może po prostu chcą nabrać dystansu do obecnego życia i wrócić po roku, zaczynając wszystko od nowa. Dla dorosłych Gap Year to najczęściej sposób na walkę z wypaleniem zawodowym lub odmianę swojego losu, który nie do końca im sprzyjał. Czasami są świeżo po rozwodzie lub po prostu czują się znudzeni swoim obecnym życiem, które nie daje im szczęścia. Dla wielu najbardziej kusząca jest możliwość podróżowania. Odłożone wcześniej fundusze pozwalają na gruntowne poznanie świata. Można też podjąć dorywczą pracę w nowym miejscu, która pozwoli na utrzymanie, a także poznanie lokalnej kultury.

Co po powrocie?

Wiele osób obawia się, że Gap Year to co prawda ciekawa przygoda, jednak roczna luka w CV może zminimalizować ich szansę na powrót do kariery. Nic bardziej mylnego. Podczas zagranicznej podróży można nie tylko podszlifować znajomość języków obcych, ale także podszkolić swoje umiejętności miękkie, takie jak zdolność komunikacji, empatia, asertywność czy umiejętność rozwiązywania problemów. To cechy, które są pożądane przez większość pracodawców. Co więcej, Gap Year pozwala wrócić z nową energią i entuzjazmem do dawnej pracy. Osoby, które mają za sobą roczną przerwę, przyznają, że są bardziej zmotywowane do działania i potrafią wreszcie cieszyć się życiem.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.