Stokrotka Magazyn

Dzień Kobiet dawniej i dziś

Dzień Kobiet dawniej i dziś

Dzień Kobiet to data, wokół której narosło sporo kontrowersji. Niektórzy uważają to święto za przeżytek, inni za świetną okazję, by podziękować paniom za ich ciepło, życzliwość, delikatność oraz wiele innych pozytywnych przymiotów. Sprawdzamy, w jaki sposób przez wieki zmieniał się charakter Dnia Kobiet.

W Starożytności

Już w starożytnej Grecji i Rzymie dostrzegano wyjątkową rolę kobiet w społeczeństwie. Greckie mężatki przez trzy dni uczestniczyły w święcie kobiet. Modliły się, rozmyślały, oddawały kontemplacji, a później… nadchodził czas zabawy, tańców i ucztowania. Po zakończonych hucznych zabawach kobiety składały w ofierze prosiaka, prosząc bogów o liczne łaski. Przywołać warto także rzymskie Matronalia – święto wszystkich kobiet, nawet niewolnic, podczas którego panie modliły się do Junony – bogini płodności – o szczęście w macierzyństwie, zdrowe potomstwo oraz dziękowały za wszystko, co posiadają.

W XIX-wiecznej Francji

W epoce nowożytnej pierwsze ślady Dnia Kobiet pojawiają się w XIX-wiecznej Francji, kiedy to tamtejsze praczki, zmęczone codzienną pracą, obowiązkami oraz trudami niełatwego życia, raz w roku spotykały się w gospodach, tańczyły, śpiewały – słowem – oddawały się relaksowi.

W XX-wiecznej Europie

Dopiero pod koniec XIX wieku zwrócono szczególną uwagę na problem nierównego traktowania kobiet i ich niższe zarobki w porównaniu z wypłatami mężczyzn. Dyskryminacja kobiet, przejawiająca się m.in. jako brak prawa głosu czy brak dostępu do najwyższych stanowisk w administracji publicznej, stała się przyczyną protestów w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niektóre protesty krwawo tłumiono, inne przyczyniały się do rozpoczynania negocjacji i wprowadzania zmian. Oficjalnie datę 8 marca okrzyknięto Dniem Kobiet w 1922 roku.

W PRL-u

W Polskiej Republice Ludowej Dzień Kobiet był obchodzony z wielką dbałością. W każdym zakładzie pracy paniom wręczane były goździki. Tego dnia, jeszcze głośniej niż zwykle powtarzano hasła o wielkiej roli kobiet w społeczeństwie oraz ważności pracy, którą wykonują. Propagowano wizerunek kobiety silnej, zaradnej, ciężko pracującej, a jednocześnie nieskarżącej się na swój los.

Dziś

Współcześnie Dzień Kobiet jest okazją do organizowania przez ruchy walczące o prawa kobiet licznych manifestacji czy demonstracji. Wyraźnie słychać tego dnia głosy feministek oraz przyjaznych im środowisk. Zwraca się uwagę na problemy kobiet z całego świata, ich nierówne traktowanie, przemoc w rodzinie, dyskryminacje prawne czy zawodowe. Z drugiej strony zauważyć należy bardziej intymny aspekt Dnia Kobiet. Wiele pań otrzymuje od swoich partnerów kwiaty, drobne prezenty lub wspólnie z nimi spędza miłe chwile w restauracji. Wszystkich panów zachęcamy oczywiście, by swoje wybranki przekonywali o ich nieprzeciętności nie tylko jednego dnia w roku, ale codziennie. A paniom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.