W Starożytności
Już w starożytnej Grecji i Rzymie dostrzegano wyjątkową rolę kobiet w społeczeństwie. Greckie mężatki przez trzy dni uczestniczyły w święcie kobiet. Modliły się, rozmyślały, oddawały kontemplacji, a później… nadchodził czas zabawy, tańców i ucztowania. Po zakończonych hucznych zabawach kobiety składały w ofierze prosiaka, prosząc bogów o liczne łaski. Przywołać warto także rzymskie Matronalia – święto wszystkich kobiet, nawet niewolnic, podczas którego panie modliły się do Junony – bogini płodności – o szczęście w macierzyństwie, zdrowe potomstwo oraz dziękowały za wszystko, co posiadają.
W XIX-wiecznej Francji
W epoce nowożytnej pierwsze ślady Dnia Kobiet pojawiają się w XIX-wiecznej Francji, kiedy to tamtejsze praczki, zmęczone codzienną pracą, obowiązkami oraz trudami niełatwego życia, raz w roku spotykały się w gospodach, tańczyły, śpiewały – słowem – oddawały się relaksowi.
W XX-wiecznej Europie
Dopiero pod koniec XIX wieku zwrócono szczególną uwagę na problem nierównego traktowania kobiet i ich niższe zarobki w porównaniu z wypłatami mężczyzn. Dyskryminacja kobiet, przejawiająca się m.in. jako brak prawa głosu czy brak dostępu do najwyższych stanowisk w administracji publicznej, stała się przyczyną protestów w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niektóre protesty krwawo tłumiono, inne przyczyniały się do rozpoczynania negocjacji i wprowadzania zmian. Oficjalnie datę 8 marca okrzyknięto Dniem Kobiet w 1922 roku.
W PRL-u
W Polskiej Republice Ludowej Dzień Kobiet był obchodzony z wielką dbałością. W każdym zakładzie pracy paniom wręczane były goździki. Tego dnia, jeszcze głośniej niż zwykle powtarzano hasła o wielkiej roli kobiet w społeczeństwie oraz ważności pracy, którą wykonują. Propagowano wizerunek kobiety silnej, zaradnej, ciężko pracującej, a jednocześnie nieskarżącej się na swój los.
Dziś
Współcześnie Dzień Kobiet jest okazją do organizowania przez ruchy walczące o prawa kobiet licznych manifestacji czy demonstracji. Wyraźnie słychać tego dnia głosy feministek oraz przyjaznych im środowisk. Zwraca się uwagę na problemy kobiet z całego świata, ich nierówne traktowanie, przemoc w rodzinie, dyskryminacje prawne czy zawodowe. Z drugiej strony zauważyć należy bardziej intymny aspekt Dnia Kobiet. Wiele pań otrzymuje od swoich partnerów kwiaty, drobne prezenty lub wspólnie z nimi spędza miłe chwile w restauracji. Wszystkich panów zachęcamy oczywiście, by swoje wybranki przekonywali o ich nieprzeciętności nie tylko jednego dnia w roku, ale codziennie. A paniom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!