Stokrotka Magazyn

Dyskusyjny Klub Książki, czyli czytanie zespołowe

Dyskusyjny Klub Książki, czyli czytanie zespołowe

Coraz więcej bibliotek – zarówno w tych mniejszych, jak i w większych miejscowościach – zakłada Dyskusyjne Kluby Książki. Co to takiego? Już wyjaśniamy!

Idea

DKK – bo tak w skrócie nazywamy Dyskusyjny Klub Książki to grono osób spotykających się regularnie, by rozmawiać o literaturze, wspólnie czytać fragmenty wybranych lektur, wymieniać opinie i wzajemnie zachęcać się do czytania. Ideą owego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa. Biblioteki działają w sposób aktywny – ich pracownicy już dawno przestali wyłącznie siedzieć za biurkiem i układać książki na regałach. Spotkania przy kawie czy herbacie, omawianie sylwetek najciekawszych autorów, żywy dialog o książkach mają sprawić, że coraz więcej osób zechce czytać.

Dla kogo?

Nie musisz znać się na literaturze, by przystąpić do DKK. Wystarczy chcieć. Na spotkaniach mile widziane są zarówno osoby, które od wielu lat kochają czytać i wiedzą co nieco o świecie literatury, jak i ci, którzy nie przeczytali nawet szkolnych lektur obowiązkowych. Ci drudzy mogą czuć niedosyt i chcąc nadrobić zaległości przychodzą porozmawiać o książkach, licząc na to, że zostaną im polecone pozycje trafiające w ich gust. Podsumowując – nie ma naprawdę żadnych ograniczeń dotyczących członkostwa w DKK.

Dyskusyjny Klub Książki to świetna okazja do tego, aby zapoznać się z lekturami, po które być może sami nigdy byśmy nie sięgnęli.

Zasady

Zasad uczestnictwa w tymże przedsięwzięciu również nie ma zbyt wielu. Obowiązują jedynie ogólne reguły zdrowej dyskusji: szanowanie zdania innych – nawet jeśli się z nim nie zgadzamy, czy nie przerywanie wypowiedzi współuczestników spotkania. W większości klubów preferuje się następujący sposób działania: wspólnie określamy własne zainteresowania, na ich podstawie wybieramy lekturę, którą wszyscy mamy przeczytać na kolejne spotkanie, po czym prowadzimy dyskusję na temat określonej książki. Jeżeli któremuś z uczestników zabraknie czasu, by zakończyć lekturę, i tak jest zapraszany do dyskusji – opierając się tylko na fragmentach, posiadanej wiedzy czy po prostu – intuicji – również można prowadzić ciekawą rozmowę. Nikt nie jest tu do niczego zmuszany, nie trzeba nawet regularnie przychodzić na zebrania. Chodzi przecież o dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu – a nie odrobienie zadania domowego.

Jak przebiega dyskusja?

Jakie tematy poruszane są najczęściej podczas spotkań w klubach czytelniczych? Wszelkie możliwe! Nie ma określonego scenariusza rozmowy, nie przechodzimy z punktu do punktu, nie ma gotowej listy tematów do omówienia. Moderator spotkania – najczęściej bibliotekarz – powinien mieć w głowie pomysły na pytania zadawane uczestnikom, zadania warsztatowe, ogólny zarys spotkania – jednak zawsze musi być gotowy na zmianę toru dyskusji. To, czy rozmowa toczy się wyłącznie wokół książki, czy może klubowicze wplatają w wypowiedzi wątki osobiste, mówią o własnych emocjach, doświadczeniach, przemyśleniach – zależy od specyfiki danej grupy i jej chęci. Podstawą każdej dyskusji jest taka jej forma, która zaciekawi i zaangażuje jak największą liczbę uczestników oraz zachęci ich do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu, a tym samym – sięgnięcia po kolejną książkę.

A co, jeśli Twoja biblioteka nie oferuje takiej formy kulturalnego spędzania czasu? Nic straconego! Wspólnie ze znajomymi możesz utworzyć taki nieformalny klub książki samodzielnie i spotykać się w domu lub w kawiarni. Może dzięki temu poznacie się jeszcze lepiej, a Wasza przyjaźń wkroczy na nowe tory?

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.