Stokrotka Magazyn

Druga miłość w dojrzałym wieku

Druga miłość w dojrzałym wieku

Jak rozmawiać z bliskimi o miłości, gdy ma się kilkadziesiąt lat? W jaki sposób poinformować ich o nowym związku w swoim życiu? Prezentujemy garść przydatnych porad!

Sprawy sercowe bywają bardzo skomplikowane – zarówno dla 16-latków, jak i 60-latków.
W przypadku tej młodszej grupy wiekowej – sporo mówi się o tym, jak rozmawiać z bliskimi
o kłopotach miłosnych, rozstaniach, powrotach czy zakochaniu. Jednak dużo trudniej o bycie wylewnym, kiedy jest się osobą dojrzałą, która wiodła ustabilizowane, harmonijne życie. Bo przecież od babci czy dziadka oczekuje się spokoju i stateczności. Nieczęsto zdarza się, że samotna i starsza osoba, po rozwodzie czy rozstaniu – planuje związek z nowym człowiekiem. Oczywiście jest to wiadomością pozytywną, dobrą i jest to powód do radości. Wielu ludzi nie od razu jednak w ten sposób postrzega nowy związek dojrzałego człowieka. Jeśli zatem twoje życie miłosne uległo nagłym zmianom i chcesz porozmawiać o tym z rodziną, weź pod uwagę poniższe rady.

Oddychaj głęboko

Twoja rodzina będzie pewnie w szoku, gdy usłyszy, że się zakochałeś. Jeśli więc chcesz przekazać tego typu wieść, sam musisz zachować spokój i harmonię. W przeciwnym razie – widząc twoje wzburzenie i zaniepokojenie, wynikające z niepewności ich reakcji, twoi bliscy zareagują w podobny sposób. Bądź rzeczowy i konkretny – wyjaśnij powody swojego postępowania i upewnij rodzinę, że jesteś szczęśliwy i spełniony w nowym związku. Widząc twój spokój, łatwiej będzie im zrozumieć zachodzące w twoim życiu zmiany.

Przemyśl co powiesz

Zastanów się, co chciałbyś przekazać bliskim, a co wolałbyś zachować dla siebie.

Spontaniczne rozmowy o miłości nie są dobrym pomysłem w przypadku ważnych, życiowych tematów. Takim jest z pewnością zawarcie nowego związku w dojrzałym wieku. Przemyśl to, co powiesz, zastanów się, co powinni usłyszeć twoi bliscy, a których szczegółów warto im oszczędzić.

Pokaż, że twoja decyzja jest odpowiednia

Jeśli twoja rodzina dostrzeże, że kroki jakie podejmujesz nie są skutkiem chwilowych pragnień czy spontanicznych pomysłów, łatwiej będzie im zrozumieć nowy stan rzeczy. Uwierzą bowiem, że to co robisz, to właśnie prawdziwe dążenie do szczęścia, a nie chwilowa zachcianka miłosna. Powiedz, że długo myślałeś nad decyzją, rozważyłeś wszelkie za i przeciw tego związku – wynikiem owych przemyśleń jest właśnie to, co robisz.

Poproś o wysłuchanie

Kiedy po pierwszym zdaniu posypie się grad pytań – możesz zostać wytrącony z równowagi. Poproś zatem, by zanim nie skończysz tego, co masz do powiedzenia, twoi bliscy wstrzymali się z jakimikolwiek komentarzami. Bez początkowych, spontanicznych reakcji na nowe wieści łatwiej będzie ci powiedzieć wszystko, co zaplanowałeś przekazać. W końcu jesteś dojrzałym człowiekiem i należy ci się odpowiedni szacunek.

Staraj się przejść z twoim wyborem do porządku dziennego.

Nie rób z nowej miłości wielkiej sprawy – postaraj się mówić o wydarzeniach w sposób normalny. Pokazując, że uporałeś się z tym, co stało się w przeszłości, twoi bliscy również szybciej pogodzą się z nową sytuacją. Tym samym – zamiast krytykować, czy namawiać do zmiany decyzji – będą dla Ciebie wsparciem i podporą w nowym związku. Widząc, że udało ci się odnaleźć nową miłość, na pewno będą zachwyceni!

Komentarze

Roma 1.07.2015 10:05

Bardzo pomocne

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.