Stokrotka Magazyn

City Break

City Break

City Break jest ideą krótkiej, często nieplanowanej, podróży do innego miasta. Jeśli lubisz spakować się w piątek rano, a w niedzielę być z powrotem w domu – jest to coś dla ciebie.

Jak podróżować

Zastanawiając się nad środkiem transportu warto pomyśleć o samolocie, który jest szybki i stosunkowo tani. Przy wyborze lotu najlepiej się posiłkować stronami internetowymi i aplikacjami mobilnymi, większość z nich oferuje możliwość porównania różnych ofert, co znacząco może ułatwić nam decyzję. Jeśli jednak podróżujecie w kilka osób do niezbyt oddalonego miasta, warto sprawdzić, czy bardziej opłacalna nie będzie jazda samochodem. Jadąc w trzy lub cztery osoby można znacznie ograniczyć koszty, a na miejsce docieramy w podobnym czasie co samolotem (do lotu zawsze musimy doliczyć czas związany z odprawą).

Skorzystaj ze stron i aplikacji, które pomogą ci zaplanować podróż, takich jak couchsurfing.org, booking.com czy fly4free.pl.

Nocleg

Znalezienie noclegu może być wyzwaniem, jeśli nie znamy języka kraju, do którego podróżujemy. Jednak z pomocą mogą przyjść aplikacje mobilne, automatycznie tłumaczące ogłoszenie z języka obcego. Jeśli marzy ci się weekend w Paryżu, aplikacje, takie jak Airbnb, będą niezmiernie pomocne w poszukiwaniu miejsca do spania. Oferta hosteli jest coraz bogatsza, należy jednak być ostrożnym, dokładnie sprawdzić miejsce i przeczytać recenzje poprzednich odwiedzających, aby upewnić się, że miejsce jest warte naszych pieniędzy.

Aktywny weekend

Każde miasto to oczywiście różne formy aktywności popularne wśród miejscowych: latem w Hiszpanii będzie to piłka nożna na plaży, a zimą w Austrii warto się wybrać na narty. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale robić można naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Taki aktywny wypoczynek może też bardzo pomóc w naładowaniu baterii na kolejny tydzień pracy i swojego rodzaju „zresetowanie” przed czekającymi tam wyzwaniami.

Zwiedzanie

W niemal każdym większym mieście można znaleźć oferty przewoźników oferujących objazdy autobusowe po mieście czy chociażby przewodników pokazujących najciekawsze miejsca i zabytki. Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem zorganizowanych wycieczek, zawsze możesz kupić mapę, dostępną nawet na stacjach benzynowych, i samemu zorganizować swój wyjazd. Pomocny będzie też oczywiście Internet – Google Maps pozwala zaplanować i wydrukować plan trasy. Pamiętaj tylko, aby nie narzucać sobie zbyt wielu miejsc do zwiedzenia w jeden dzień i wybrać tylko te, które naprawdę cię interesują – jedziesz przecież odpocząć.

Ostatnie przygotowania

Pamiętaj, aby przed wyjazdem przygotować się na wszystkie ewentualności. Zawsze sprawdź, jakich wtyczek elektrycznych używa się w danym kraju, i jeśli jest taka potrzeba, zaopatrz się w praktyczne przejściówki. Kolejnym ważnym punktem na mapie przygotowań jest waluta – wiadomo, że prawie każdy posiada kartę, czy to debetową, czy kredytową – jednak podczas zwiedzania na pewno trafisz na miejsce, w którym gotówka może ci się przydać. Jeśli udajesz się w cieplejszy klimat, sprawdź też, jakie szczepionki są zalecane przed wyjazdem.

Transport

Aby efektywnie poruszać się po mieście, najlepiej zaopatrzyć się w bilet 24- lub 48-godzinny. Bilety te są niezmiernie opłacalne w dużych miastach, w których jest metro – pozwoli ci to zaoszczędzić dużo czasu. Jeśli jednak cenisz sobie niezależność, możesz wynająć samochód (duże wypożyczalnie prawie zawsze mają swoje placówki w pobliżu lotnisk) – wybór ten jednak nie jest zalecany w metropoliach – korki są problemem w całej Europie, a transport publiczny w wielu miastach działa naprawdę dobrze.

Jedzenie

Bardzo ważnym punktem wyprawy jest zapewnienie sobie odpowiedniego wyżywienia. Podróż po świecie to świetna okazja na spróbowanie zagranicznej kuchni. Jeśli w wynajętym przez ciebie apartamencie lub pokoju nie ma kuchni, dowiedz się, czy nie masz żadnych znajomych w mieście, do którego podróżujesz – może oni mogliby ci pokazać, co i jak się u nich je. Jeśli jednak nikogo nie znasz, nic straconego! Wiele storn internetowych oferuje recenzje tanich, a jednocześnie dobrych restauracji, które pozwolą zasmakować tradycyjnej kuchni danego kraju.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.