Stokrotka Magazyn

Agresja u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Agresja u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Twoje dziecko bije kolegów, często się złości, krzyczy, niszczy przedmioty, słowem – jest agresywne? Nie możesz przechodzić obojętnie obok tego typu zachowań. Reaguj!

Skąd bierze się agresja?

Źródła agresji mogą być różnorodne: problemy w szkole czy kłopoty rodzinne, naśladownictwo obserwowanych zachowań, niskie poczucie własnej wartości, brak poczucia bezpieczeństwa czy brak dostatecznej uwagi ze strony rodziców. Często zapracowani, zafrasowani własnymi kłopotami rodzice nie są w stanie poświęcić dziecku wystarczającej ilości czasu, by nauczyć je zachowywania się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Jeśli zaobserwujesz więc agresywne zachowania u swojej pociechy – postaraj się częściej z nią przebywać i znajdź przyczynę ich problemu.

Rozmawiaj, tłumacz

Jeśli Twoje dziecko wpadło w szał – nie próbuj z nim rozmawiać. Nie jest do dobra chwila na tłumaczenie podstawowych zasad współżycia społecznego. Poczekaj, aż się uspokoi, ochłonie, a kiedy już opadną emocje – przeprowadź rozmowę na temat tego, co się zdarzyło.

Wytłumacz, dlaczego bicie, kopanie, krzyczenie i płacz nie są dobrym sposobem na wyrażanie emocji.

Powiedz, że takie zachowania przeszkadzają domownikom, drugą osobę bardzo boli, kiedy jest bita, a rodzicom jest bardzo przykro, kiedy maluch krzywdzi innych. Wytłumacz, że zamiast uderzyć siostrę, bo zabrała mu zabawkę, malec powinien zwrócić jej grzecznie uwagę bądź poczekać, aż siostra przestanie się ową zabawką bawić.

Bądź stanowcza i konsekwentna

Po każdym zachowaniu agresywnym przejawianym przez Twoje dziecko powtarzaj mu, że jest ono niewłaściwe. Bądź cierpliwa i spokojna. Widzisz, że maluch kopnął siostrę? Powiedz stanowczo: „Nie wolno kopać” – i podaj argumenty wyjaśniające dlaczego takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Wraz z dzieckiem ustal zasady

Dziecko musi znać wyraźne zasady, według których powinno postępować. Jeśli reguły są jasne – łatwiej będzie Wam znaleźć wspólny język. Przypominaj mu o podstawowych zasadach „bycia grzecznym” – zakazie przeklinania, bicia kolegów, krzyczenia. Niech malec wie, że za złamanie zasady czeka go kara – na przykład spędzenie kilku minut w samotności, w kącie.

Daj przykład

Nawet jeśli jesteś wściekła, nie daj wyprowadzić się z równowagi. Jeśli zareagujesz krzykiem na krzyk swojego dziecka, dasz mu bardzo zły przykład. Reaguj stanowczo i konsekwentnie, ale przede wszystkim – spokojnie. Pokaż maluchowi, w jaki sposób radzić sobie z problemami, jak wyrażać emocje i jak funkcjonować wówczas, kiedy jesteśmy wściekli. Kiedy Twoje dziecko się zdenerwuje, podpowiedz mu, by wyszedł do łazienki i długo mył ręce – dźwięk wody uspokaja, a chwila spędzona w samotności sprawia, że negatywne emocje się wyciszają. Malec może ponadto przebiec się wokół domu, jeśli pomoże mu to rozładować napięcie. Znajdźcie sposób na wyciszenie się i stosujcie go zawsze, kiedy jest ku temu potrzeba.

Jeśli mimo upływu czasu i stosowanych przez Ciebie sposobów zapobiegania zachowaniom agresywnym u Twojego malca jego postawa nie ulega zmianie – skonsultuj się z psychologiem. Ekspert z pewnością pomoże Ci rozwiązać problem.

Komentarze

Paweł 12.08.2015 12:42

Smutne ale prawdziwe, na szczęście da się nad tym zapanować

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.